Domů » Rady

Rady

Když je imunita v ohrožení

Když je imunita v ohrožení

Zima ani pořádně nezačala a jaro je v nedohlednu. Právě v tomto období je proto vystavena velké zkoušce obranyschopnost našeho organizmu před vnějšími vlivy, bacily a rozmary počasí. Co to je imunita, jakým způsobem nás chrání a jak ji můžeme posilovat?

 

Naše životy často negativně ovlivňují mnohé vlivy spojené se současným životem. Mezi tyto „civilizační vlivy“ patří jak znečištění životního prostředí, tak i změny životního stylu s nemalou mírou stresu, nedostatkem pohybu, stylem stravování apod. V důsledku toho jsou naše těla denně vystavena velkému zatížení a v případě, že na něj naše těla nezvládají reagovat a čelit jim, hrozí vznik různých onemocnění. Umocněno je to i díky velkým tepelným výkyvům, například při přechodech ze zimy venku do vytopených prostor.

 Schopnost organismu bránit se například proti virům a bakteriím pocházejícím z vnějšího prostředí (v užším slova smyslu však do kategorie těchto tzv. „antigenů“ patří i vlivy vnitřní) se v biologii nazývá imunita. Ta je zodpovědná za spuštění souhrnu procesů a „opatření“, které mají cíl chránit tělo, a jež řídí tzv. imunitní systém obnášející celou škálu mechanizmů, jimiž se organizmus chrání rozpoznáváním a likvidací potenciálně škodlivých struktur, a to cizích i vlastních.

Obranyschopnost organizmu je projevem činnosti imunitního systému. Je zajištěna na několika úrovních, z nichž tou prvotní je dokonce už i sama kůže a sliznice, které tvoří spíše mechanickou obranu, nebo i kyselé prostředí žaludku. Další bariérou pro patogeny směřující do těla jsou chemické signály, které lákají imunitní „bojovníky“ bílé krvinky do míst, kde tělo čelí napadení.

Zároveň je spouštěna tzv. třetí obranná linie, kterou tělo reaguje vždy konkrétním (specifickým) způsobem na určité mikroorganismy (nadbytečné buňky těla, toxiny, a další cizí molekuly). Rozlišuje se imunita vrozená, která slouží jako stále „ostražitý“ strážce a rozpoznává škodlivé bakterie, a imunita získaná, která vstupuje do hry až v případě, kdy opravdu dojde k infekci organismu, a která může vést k zahájení specifické imunitní odpovědi. Získaná neboli adaptivní imunita si navíc umí tuto odpověď zapamatovat a budoucí imunitní odpověď je obvykle mnohem silnější. Získaná imunita je tedy zaměřena proti konkrétní nemoci.

 

Posilováním imunity ke zdraví

Pomyslný obranný štít svého těla můžeme posilovat několika způsoby: zdravou stravou, otužováním a nebo i přírodními prostředky. Jak bylo ale nastíněno i výše, svou roli hraje také způsob života, míra stresu a fyzická aktivita. Pokud nejste příznivci všemožných pilulek, můžete sáhnout i do zdrojů přírody.

Oblíbenými pomocníky k posílení imunity jsou například česnek, který zároveň snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, cibule a nebo křen. Ne nadarmo se jim ostatně přezdívá přírodní antibiotika. Můžeme je užívat jako prevenci i jako doplněk při léčbě nemocí, kdy tělu pomohou v boji s nežádoucími mikroorganismy (bakteriemi, viry i plísněmi). Z lidového léčitelství je využíván šípek, třeba ve formě čaje a nebo ještě lépe ve formě sirupů, kde tepelnou úpravou nebyl zničen vysoký obsah vitaminu C. Zdrojem vitaminů a minerálů potřebných pro obranu před různými bacily je i kopřiva a nebo lichořeřišnice, léčení vám urychlí díky svému šetrnému antibiotickému účinku také meduňka, šalvěj nebo máta.

Stimulátory imunity jsou rakytník, echinacea nebo aloe vera stejně jako další v poslední době často skloňované dary přírody ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) a nebo ženšen. Jako méně známé alternativní prostředky je doporučován například olej ze žralocích jater nebo bioinformační bylinný přípravek Vironal.

V módě jsou v dnešní době především v USA a Japonsku glukany, látky získané z hlívy ústřičné a dalších hub. Pomoci vám mohou také probiotika (více v článku Po antibiotikách rychle zpět do kondice).

 

Tři stavební kameny zdraví

Ze všech rad, které jsou dávány, si dovolíme shrnout vše do tří bodů: základem zdraví a odolnosti organizmu je aktivní pohyb, zdravá strava a duševní pohoda.

 

 

Pohyb skutečně léčí a aktivní pohyb, kterým zvyšujeme svou fyzickou kondici, je předpokladem pro dlouhodobé zdraví. Jezděte do práce na kole (Jak zlepšit kondici cestou do práce), vyhýbejte se výtahům a choďte častěji pěšky. Můžete začít i s otužováním v sauně a nebo i v domácím prostředí sprchováním ve 20 stupňové vodě. Nebude vám potom vadit, když teploty v místnostech vašeho bytu nepřesáhnou 22 stupňů Celsia (na spaní i méně) – přehřáté místnosti organizmu také nesvědčí.

Pravidelné, střídmé a zdravé stravování je dalším stavebním kamenem obranyschopnosti. Bez snídaně byste z domova vyrážet neměli, jezte bez stresu, pravidelně a menší porce. Výběr kvalitních a čerstvých surovin, dostatku zeleniny a ovoce k tomu patří také. Často lidé zapomínají na dostatečný pitný režim – nebude pro vás problém vypít denně doporučované 2-3 litry tekutin, pokud budete mít vodu v PET lahvi stále u sebe.

K duševní pohodě přispívá několik vlivů. Neponocujte, budete tlustí a nemocní doporučovali jsme vám již dříve v jednom ze článků. Kvalitní spánek je pro tělo negenerující, organizmus si při něm odpočine a nabere sil. Odolávat stresu denního života je někdy náročné, ale zkuste se nad některé problémy povznést – i psychický stres tělo oslabuje. Je známým faktem ověřeným odbornými studiemi, že psychika ovlivňuje i fyzickou stránku těla a že psychické vyčerpání rovněž zvyšuje riziko některých onemocnění. Proto je dobré si nalézt činnosti, při kterých si odpočine i vaše hlava, a činnosti, u kterých se i zasmějete. Při smíchu se totiž do těla vyplavují endorfinů přezdívané „hormony štěstí“, které pozitivně působí na psychický i fyzický stav těla.

 

Foto: wikipedia & Icebreaker

 

11.12.2015 - Buď fit na kole - autor: Tomáš Gladiš - 13091x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  6. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  7. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  8. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  9. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
  10. Cyklistika a vegetariánství

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama