Na kole za kvalitním vínem v Evropě
S koncem léta dostávají vinařské stezky svůj pravý význam. A v Evropě se čím dál více rozšiřují vinařské cyklistické stezky, ač samozřejmě každý z jejich provozovatelů upozorňuje na nutnost kontrolovaného popíjení vína s ohledem na zákony dané země. Kam doporučuje vyrazit za vínem Evropská cyklistická federace ECF?
Myšlenka vinařských cyklostezek je jednoduchá: provést cyklisty po málo frekventovaných silnicích či cyklostezkách mezi vinicemi a vinnými sklípky známých vinařských lokalit. Každá taková stezka by měla cyklistům dopřát možnost užít si krásné krajiny s vinohrady a zároveň ochutnat kvalitní vína tradičních odrůd přímo v místě jejich vzniku.
Jak již bylo nastíněno, při putování po Evropě si musíte dát pozor na kombinaci pití vína a jízdy na kole. Zatímco v některých zemích je tato spojitost striktně zakázána, jinde je určité promile alkoholu v krvi při degustaci vína tolerováno či povoleno.Připomeňme článek Cyklistika a víno: jak si obojí užívat bezpečně, kde se dočtete o legislativních požadavcích některých evropských zemí. Více o účincích vína na cyklistu se dozvíte také v článku Víno a cyklistika.
Kam za vínem v Evropě
Foto: Region Alsace
Jedny z nejznámnějších vinných stezek najdete na východu Francie u hranic s Německem a Švýcarskem v regionu Alsasko (francouzsky) Alsace. Je to sice nejmenší z 22 regionů Francie, ale podmínky pro pěstování vína má ideální. Využít k cestě za vínem můžete třeba úsek trasy sítě EuroVelo, konkrétně EuroVelo 5 – Via Romea Francigena, která vede z Londýna do Říma a celá měří 3900 kilometrů. V oblasti Alsaska ale kopíruje průběh cyklotrasy Véloroute du Vignoble d'Alsace, která vás provede alsaskými vinicemi a dá vám ochutnat oblíbená vína jako Sylvaner (sylvánské zelené), Pinot blanc (rulandské bílé), Gewürztraminer (tramín červený), Pinot gris ( rulandské šedé), Riesling (ryzlink rýnský), Muscat (muškát) a nebo jedinou červenou odrůdu, jíž je Pinot Noir neboli Rulandské modré. Dva kvalitní vinné regiony - francouzské Alsasko a německé Badensko - spojuje potom úsek trasy EuroVelo 15 - Rýnská cyklostezka.
Tipem pro milovníky vína a cyklistiky je také EuroVelo 8 – Středozemní cesta, která vede přes tři největší vinařské oblasti na světě, tedy Francii, Itálii a Španělsko, kde patří k vyhlášeným oblastem Andalusie a Costa Brava v Katalánsku. EuroVelo 8 ale prochází také Slovinskem, Chorvatskem a Řeckem, kde rovněž vznikají vynikající vína.
Foto: Jeny-VinsAlsace.com
Ze stezek sítě EuroVelo láká vinaře i EuroVelo 6, která Evropu propojuje od Atlantiku k Černému moři. Mnoho možností k degustaci budete mít třeba v regionu Loiry, kde vznikají vynikající bílá vína založená na odrůdě Sauvignon blanc. Milovníci vína je řadí k typickým odrůdám a neváhají je zařadit po bok Chardonnay z Burgundska nebo Cabernet sauvignonu a Merlotu z Bordeaux. Na EuroVelo 6, respektive kousek od ní, se na trase mezi Beaune a Santenay můžete zastavit a ochutnat burgnundská vína a nebo cestou do Rakouska, ještě než dojedete k Dunaji, se nabízí bílé víno z Jury a následně vína z malebného rakouského regionu Wachau, kde kromě vinohradů zpestřují krajinu početné zámky. Ne nadarmo je Wachau zapsáno na listinu světového dědictví.
Cestou k Černému moři je na EuroVelo 6 ještě několik dalších regionů, jež produkují skvělá vína. Přírodní geografické podmínky a poměrně vlhké a teplé klima dává předpoklady pro výrobu kvalitního vína například v Bulharsku, kde má pěstování vinné révy i dlouhou tradici. Hlavními odrůdami pěstovanými v Bulharsku jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Traminer a Muscat Ottonel. Určitě stojí za to ochutnat některou z původních místních modrých odrůd jako je Gamza, Mavrud, Šipka, Melnik či Pamid. Také v Rumunsku na Dunajské vinné stezce byste si přišli na své, místní vinaři se rádi pochlubí svým Cabernetem Sauvignonem či odrůdou Feteasca Neagra.
Víno králů, tedy tokajské víno, je vázáno na území severovýchodního Maďarska a jihovýchodního Slovenska. Dostanete se sem například po trase EuroVelo 11, která protíná Evropu od severu k jihu z Norska do Řecka a protíná při tom území 11 států.
A tipy na výlety po Česku? Na prvním místě je jednoznačně jižní Morava, která nabízí cyklistům mnoho možností volby i organizované akce spojené s putováním na kole, poznáváním a degustacemi. Více najdete v sekci Výlety.
Související články
- Tradice Svatomartinského vína
- Kam letos vyrazit na vinobraní?
- Nevstupovat! Vinaři zamykají vinice!
- Nenechte si ujít: Na kole vinohrady Uherskohradišťska 2016
- Ukončení sezóny na cyklotrase Brno-Vídeň se zúčastnilo 600 cyklistů
- Putování za burčákem a Tour de Burčák 2016
- Na kole po stopách Cyrila a Metoděje
- Za bílým vínem vyrazte na Uherskohradišťsko, za červeným na Slovácko
- V sobotu 19. září se koná Tour de burčák 2015
- Provence: víno a oenoturistika - sázka na jistotu