Domů » Rady

Rady

Přilba není navždy. Kdy vyměnit starou přilbu za novou?

Přilba není navždy. Kdy vyměnit starou přilbu za novou?

Cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují několikanásobně menší riziko úmrtí při nehodě než ti, kteří ji nepoužívají. Význam tohoto doplňku je tedy obrovský. Aby ale přilba plnila svou funkci dokonale, doporučují výrobci její výměnu už po několika letech. Preventivně, i když jste nespadli.

 

Jak jste mohli číst například v článku Přilby cyklisty chrání i zdobí, o vhodnosti investice v řádu stovek až tisíců korun, jež vás ale může dělit od zdraví a nezdraví, není pochyb. Existují statistiky, které říkají, že pravděpodobnost poranění hlavy a mozku je při pádu cyklisty nebo jeho kolizi s automobilem bez přilby více než sedminásobně vyšší. Bohužel tak tyto havárie mnohdy končí vážnými a dlouhodobými zdravotními následky, ne-li smrtí.

Věříme, že význam používání cyklistických přileb si naši čtenáři uvědomují. Už jsme také psali o tom, že pro kvalitní ochranu hlavy musíte cyklistickou přilbu i správně nasadit. Co ale s přilbami, které máte doma pět, deset, dvacet let? Plní ještě svou ochrannou a bezpečnostní funkci?

 

Cyklistické přilby musí plnit poněkud rozdílné funkce. Být pevné a zároveň poddajné, aby svého majitele v případě kolize chránily jak mají. Tak jako jiné výrobky i pro přilby platí, že přirozeně stárnou. To se týká především pěnového polystyrenu, který může stárnout například vlivem UV záření a měnit své absorpční schopnosti. Výrobci ale do pěny používají UV inhibitory, které degradační účinky slunečního záření snižují. Zároveň je povrch přileb krytý skořepinou, takže jeho degradace není tak rychlá. Někteří výrobci (např. Giro a Bell) přesto doporučují přilbu preventivně vyměnit po třech letech, jiní po pěti a kupříkladu značka MET před pár lety uváděla "trvanlivost" svých přileb 8 let. Její výrobky se přitom konstrukčně příliš neliší od přileb jiných výrobců, takže můžeme předpokládat, že co platí pro přilby MET, platí i pro přilby jiných značek.

Všechny cyklistické přilby prodávané v České republice musí splnit normu ČSN EN 1078, narazit můžete také na zahraniční či mezinárodní atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS. Štítek s informaci o naplnění této skutečnosti byste měli najít přímo na přilbě. Dá se říci, že pokud máte přilbu doma již dlouhé roky a splňuje některý z uvedených certifikátů, můžete přilbu po zvážení jejího skutečného stavu nadále používat. Pokud ale máte přilbu z 80. či 90. let, měli byste už uvažovat o výměně.

 

Spadli jste? Výměna je nasnadě

Zcela jiný příběh je, pokud jste s přilbou na hlavě z kola spadli. Problémem je, že u mnoha pádů si ani neuvědomíme, co se při něm stalo s naší hlavou a tenká skořepina na povrchu přilby případné poruchy pěny zakrývá. Pokud už ale vidíte na povrchu přilby odřeniny nebo jiné známky kontaktu s povrchem nebo nějakým předmětem při pádu, výměna přilby by měla být bez diskuze.

Nejrozšířenějším materiálem používaným v útrobách přileb je EPS, který poměrně dobře tlumí náraz díky své vlastní nevratné deformaci. Proto pěna, z níž je přilba vyrobena a jež se skrývá pod skořepinou přilby, je určena na jedno použití. Při pádu pohltí energii nárazu a pukne, proto po pádu už nechrání tolik jako nová.

Naproti tomu u dražších přileb se používá materiál EPP, který se používá i v automobilech k výplním deformačních zón. Ten se dle tvrzení výrobců po pohlcení nárazu vrací do původní podoby. To ale někteří odborníci označují jako diskutabilní, protože nazývat přilby s EPP za "multi impact" tedy odolávající opakovaným nárazům je podle nich především věc marketingu. EPP má podle nich horší absorpční vlastnosti než EPS a navíc se použití EPP netýká skořepiny. I ta může prasknout a přilbu je třeba vyměnit. Pro ověření, z jakého materiálu je vyrobena výplň vaší přilby, si prostudujte návod k ní nebo nálepku na přilbě.

Přilba se ale nemusí poškodit vždy jen při pádu. Malé praskliny v ní mohou vznikat i při zdánlivě neškodných pádech na zem a ani v případě drobných prasklin pak není zaručena 100% ochrana hlavy při nárazu. Výrobci proto doporučují přilbu měnit i v tomto případě. Je pochopitelné, že běžný uživatel se možná spokojí i s o pár procenty nižší účinností než aby investoval několik stovek či tisíců korun do nové přilby - to je věc rozhodnutí každého z nás nakolik si cení svého zdraví. Pokud ale prasklina zasahuje do celé struktury přilby, s výměnou byste neměli otálet. Samozřejmě se každý z nás bude zdráhat vyhodit přilbu, která vypadá jako nová. Ale jen na povrchové skořepině bohužel vaše bezpečnost při potenciálním příštím pádu nestojí.

Podobné praskliny výrazně snižují ochranné vlastnosti přilby

Místo zničené přilby novou se slevou

Možná vás to ani nenapadlo, ale některé firmy a značky mají výměnný program, v rámci kterého nabízí zákazníkům při poškození přilby koupi nové, a to za výhodnějších podmínek. Takový program nabízí například společnost Progress Cycle, která na českém trhu distribuuje přilby značek Giro a Bell. Oba tito výrobci sice už Crash Replacement Program před čtyřmi lety zrušili, ale český distributor v něm pokračuje na své náklady. Uplatnit výměnný program může zákazník do tří let od data koupě přilby. Žádost může uplatnit výhradně u firmy Progress Cycle, a to buď osobní návštěvou prodejny v Hostivici u Prahy nebo může přilbu poslat poštou. K přilbě musí doložit kopii prodejního dokladu a stručné čestné prohlášení, že přilba byla poškozena při havárii (pádu) během jízdy na kole, v případě snow helem na lyžích nebo snowboardu. Výměna přilby by měla být v rámci přibližně stejné cenové kategorie, novou si pak můžete pořídit za zvýhodněných podmínek se slevou až 40 procent.

Takový program nabízí například také síť cyklistických prodejen Cyklo World, kde výměnou za zničenou přilbu nabízejí nový model s 50% slevou. Podobně třeba dovozce přileb značky Casco nabízí v době do tří let od koupě přilby získat výměnou za poškozenou přilbu výrobek nový s 30tiprocentní slevou. Zkrátka pokud tento problém řešíte, stojí za to se obrátit s dotazem na prodejce či dovozce značky vaší přilby a zeptat se na možnosti výměny. Možná ušetříte a nebudete zbytečně riskovat své zdraví.

 

V České republice je uzákoněno povinné používání cyklistické přilby do 18 let věku. I proto některé pojišťovny na nákup cyklistických přileb (ale i dalších ochranných pomůcek) přispívají – například od VZP mohou rodiče na nákup těchto potřeb pro své děti do 15-ti let získat pětisetkorunový grant.

 

16.01.2015 - Doplňky - autor: Tomáš Gladiš - 18185x

Související články

  1. Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
  2. Bez čeho na kolo nesedat aneb jak předejít případným katastrofám
  3. 5 tipů jak nepřijít o kolo
  4. Přilba, která vám sama zavolá pomoc
  5. Wheely zvyšuje úroveň viditelnosti cyklisty
  6. Zkontrolujte povinnou výbavu svého kola
  7. Povinné ručení pro cyklisty? Neexistuje, ale má alternativy
  8. Podmínky pro jízdu na kole a chůzi jsou lepší
  9. Bezpečnost cyklistů v New Yorku zvyšují i laserová světla
  10. Za větší bezpečnost: Shield TL upozorní auto na cyklistu

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #4 Filipostruha - vloženo: 14.05.2021 v 16:46:04

    Já jsem si pro sebe vybral helmu u elementstore .cz IXS TRIGGER. S tou jsem opravdu spokojený, protože mi perfektně sedí na hlavě. Má vnitřní i vnější ventilační průduchy.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #3 Zdenek785 - vloženo: 10.05.2021 v 23:19:50

    Mohu se zeptat, jakou jste koupil? Pokud jste s ní spokojený, tak bych mohl být určitě i já. Podíval bych se na ni.

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #2 Filipostruha - vloženo: 09.05.2021 v 10:27:34

    Všechny přilby jsou testovány a většinou u nich najdete i příslušnou certifikaci. Já jsem šel třeba hlavně po váze helmy. Také jsem vybíral helmu, která má dostatek větracích otvorů, aby mi v ní nebylo vedro. Kvalitní helmu počítejte koupíte tak okolo 3 - 4 tisíc.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #1 Zdenek785 - vloženo: 06.05.2021 v 00:59:18

    Mě by taky hodně zajímalo, jak vybrat kvalitní přilbu? Tedy hlavně podle čeho takovou přilbu vybírat?

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama