Domů » Rady

Rady

Šípky: místo do lékárny do přírody

Šípky: místo do lékárny do přírody

V podzimním sychravém období je drahá každá rada, která pomůže v boji proti virózám. Naše doporučení je ale nenáročné a levné; natrhejte si na zimu šípky. Tyto plody obsahují velké množství tepelně stabilního vitamínu C, jehož nedostatek nás činí náchylnějšími k infekčním chorobám. Bonusem navíc je i obsah karotenoidů a dalších vitamínů, minerálů a skvělá chuť!

Nebojte, nebudu vás nabádat k tomu, abyste v bidonu vozili šípkový čaj (i když ani to není špatný nápad), ale pokusím se vás přesvědčit, abyste na svých podzimních cyklotoulkách občas slezli z kola a na polní cestě, louce či okraji lesa lemovaném šípkovými keři natrhali několik hrstí šípků na zimu.(Pozor na funkční oblečení, nesnáší se s šípkovými trny!). Gurmáni a nadšení experimentátoři mohou při trhání ochutnávat čerstvou dřeň – vymačkávat ji z měkkých plodů během sběru. Vždy jen kousíček, otvorem po stopce, do chvíle než vyhřeznou chloupky a jadérka. Čerstvá dřeň je delikátní a hlavně plná vitamínů.

 

Šípky – celá abeceda vitamínů 

O šípkách by se dalo říci, že jsou přírodními multivitaminy; obsahují velmi vysoké dávky mimořádně stabilního vitamínu C (až 3000 mg/100 g v období nejlepší zralosti), vysoký podíl karotenoidů (provitamín A), dále vitamíny P (až 2900mg/100g), K, B1, B2 a vitamín E (především v nažkách a semenech). Na trhu je i za studena lisovaný šípkový olej ze semen, velmi bohatý na vitamín E. Nezanedbatelná je i přítomnost mnoha minerálů: vápníku, hořčíku, draslíku, železa, fosforu, síry a sodíku. Všechny tyto látky jsou pro dobré zdraví naprosto nepostradatelné. Navíc v šípkách dále najdeme např. antioxidačně působící katechiny, velké množství tříslovin majících protibakteriální a protivirové účinky. Třísloviny pomáhají tlumit krvácivé stavy a brzdí zánětlivé procesy v trávicím ústrojí. Za zmínku stojí i vysoký obsah slizovitých látek, pod jejichž ochranou se lépe hojí zánětem postižené sliznice, ať už se jedná o sliznice v krku, hrtanu či v trávicím ústrojí. Slizovité látky navíc mírní i dráždění sliznic (např. ke kašli). Plod růže šípkové obsahuje velké procento jednoduchého cukru fruktózy, předčí tak dokonce mnohé ovoce.

 

Vitamín C a jeho vliv na organismus

Vitamín C je nepostradatelný pro optimální fungování každičké buňky v těle. Má značný vliv na obranyschopnost organismu, neboť ovlivňuje aktivitu bílých krvinek a účastní se tvorby některých protilátek (imunoglobulinů). Kromě imunostimulační funkce působí i jako jeden z nejvýznamnějších antioxidantů chránících buňky před poškozením nebezpečnými volnými radikály. „Céčko“ je nezbytné pro syntézu kolagenu nutného pro naše cévy, šlachy, vazy a kosti. Vitamín C dále napomáhá vstřebávání železa a ovlivňuje vytváření některých hormonů. A kupodivu přispívá i k odbourávání zlého cholesterolu.

 

 

Šípky: sezónní a místní

V odborné literatuře lze dohledat zprávy o tom, že šípky se u nás sbíraly už v neolitu. A tak je můžeme pokládat za plodinu původní, což je podle některých výživových směrů významným benefitem. Popíjení šípkového čaje i konzumace produktů z plodů šípkové růže tedy kopíruje nejmodernější výživový trend upřednostňující nejen lokální, ale i čerstvé sezónní potraviny, které jsou chutnější a dodají tělu látky, které v daném ročním období aktuálně potřebuje.

Na podzim a v zimě mívaly šípky v českých domácnostech (podobně jako např. kysané zelí) své nezastupitelné místo, proto se s vámi podělíme o dva osvědčené recepty. Možná pak šípky najdou své místo i ve vaší kuchyni a „zelené lékárně“.

 

 Domácí šípkový čaj

Hrst nahrubo rozdrcených šípků na několik hodin namočíme. (Celé změklé šípky lze pomačkat až ke konci macerace šťouchadlem na brambory). Macerát i s plody kratičce povaříme a necháme asi 15 minut odstát. Odvar scedíme a ihned pijeme. Sladíme medem.

 

Šípková marmeláda (recept bez vypeckování!)

K výrobě potřebujeme pouze čerstvé šípky, želírující cukr dle množství plodů (viz. návod na obalu cukru). Čerstvé plody, zbavené stopky a okvětí (tzv. bubák) lehce podlijeme vodou a dusíme do měkka, přebytečnou vodu scedíme a slijeme na čaj, šípky rozmělníme šťouchadlem na brambory a propasírujeme. „Odpad“ opět lehce naředíme a znovu propasírujeme. Získaný protlak povaříme, přidáme želírující cukr a sterilizujeme.

 

UŽITEČNÉ TIPY:

  • Šípky se trhají koncem září a v říjnu.
  • Před sušením plod namáčkněte (můžete ihned při sběru), lépe se suší.
  • Plody sušte co nejrychleji při teplotě 60-80C, vyšší teploty plody znehodnocují.
  • Bezvadně a bez dalších nákladů na energii, lze nechat plody sušit na plechu na rozpáleném topení.
  • Šípky sušte v tenké vrstvě.
  • Sušené plody na čaj nadrťte a přesypte do sklenice s víkem. Sklenicí třepejte tak dlouho, až se začnou chloupky ze semínek shlukovat do chomáčů, ty lze postupně vybrat.
  • Na scezení čaje se bezvadně osvědčují papírové filtry do kávovaru, které zachytí i ty nejdrobnější nečistoty.
25.10.2011 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 11124x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  6. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  7. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  8. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  9. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
  10. Cyklistika a vegetariánství

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama