Domů » Rady

Rady

Stará Eska: rok po znovuzrození

Stará Eska: rok po znovuzrození

Je to již víc než rok, co byl na Kolo.cz publikován článek o renovaci jedné staré Esky.  A jak vypadá tato dáma v nejlepších letech rok od svého znovuzrození? Co bylo potřeba doladit? Co se rozbilo? Co povedlo? A jezdí vůbec ještě?

Znovuzrození mé nepostradatelné pomocnice na nákupech je detailně popsané v článku Stará Eska jako originální městské kolo. „Alfa", jak ji domácky oslovuji, je i nadále velmi fotogenická, vždy dobře naladěná (i když ne vždy dobře nahuštěná), zkrátka je stále ve vynikající kondici. Malá roční rekapitulace v tomto případě slibuje příjemné závěry.

 

Co upadlo, ztratilo se či rozbilo?

 Pokud jste měli někdy tu čest se s těmito malými podsaditými „dámami" seznámit, možná tušíte, že z mé letité Esky, která strávila přes dvě desetiletí někde na půdě, pak putovala ke kontejneru, kde čekala na mou laskavou náruč, neupadlo a nerozbilo se vůbec nic! Ano i po 20 letech na půdě a roce každodenního popojíždění - často s velkou zátěží, opakovaném vyjíždění a sjíždění desítek sídlištních obrubníků i neopatrné manipulaci (šup z výtahu či do výtahu, rychle do stojanu i ze stojanu apod.) je Eska stále bez defektu. I dnes má své původní funkční dynamo, originální pedály i střed, výplety, kryt řetězu i řetěz (!), brzdu, sedlo i nosič s funkčním „klapákem".

Robustní ocelový rám je nezničitelný. Před rokem vyměněné brzdové špalíky jsou vzhledem k často požívanému torpédu pořád práceschopné. Nové gripy vypadají stále stejně a terénní pláště české značky Rubena (jiné pláště s odpovídajících rozměrů jsme ve sklepě neměli) jsou nezničitelné a navíc Alfě moc sluší. Vlastně jediný komponent, který rok nevydržel, byl stojánek. Zkrátka nějak si nesedl s mými pátečními nákupy a nový kvalitnější se mi už nechtělo kupovat. Přetížené kolo stejně vždy někde opřu, nebo postavím do stojanu - stojánek není potřeba.

 

Zásadně nezamykám

Alfa je jediné z mých kol, které jsem nezamykala a nezamykám! A to už mě podnikaví občané připravili o 3 kola (1 kolo z garáže, 1 kolo zamčené na zahradě, 1 kolo z balkónu). Měla bych být proto nanejvýš opatrná, ale rozhodla jsem se, že se nenechám omezovat žádným nenechavcem. Kupodivu má strategie nějakým záhadným způsobem už rok funguje. Kola se zatím nedotkli ani zloději kovů, pro které by mohla být má Alfa cenným dopravním prostředkem či ekvivalentem 2 - 3 krabic vína pořízených za peníze z kovošrotu.

 

Co dám Alfě pod stromeček?

Má městská společnice dostane k Vánocům nové sedlo. Ne že by to staré už nebylo funkční, ale je prostě ošklivé a já si Alfu za ten rok zamilovala tak, že ji chci mít dokonalou. Staré pohodlné kožené sedlo čeká u příbuzných na půdě, prý je zachovalé, stačí jen utřít prach.

Druhý dárek bude praktický; na sedlovku dám místo věkovitého šroubu a matky rychloupínák, nejenže tak půjdeme s dobou, ale při manipulaci se sedlem je tato nenákladná součástka samozřejmě mnohem praktičtější. Koupě levného rychloupínáku je stokorunovou záležitost, takže celková investice má hodnotu jednoho obědu a kávy bez zákusku.

Třetí a poslední dárek plánuji pořídit již celý rok. Kolo do města, jezdící velmi často (a samozřejmě ohleduplně) po chodnících, musí mít zvonek. Nejspíš ho odmontuji z kola, které budeme prodávat po dceři - kolu to hodnotu neubere a mě ušetří čas.

 

Resumé

Z celé rekapitulace je patrné, že investice do tohoto originálního „městského kola" byla v průběhu jednoho roku intenzivního provozu nulová (pomineme-li plánovaný rychloupínák). Což bohužel nemohu tvrdit například o své nové skládačce nebo o moderní skládačce mého manžela. Eska je zkrátka kolo, na kterém se nemá co rozbít. Upíše vám svou duši (či duše) a nic za to nechce - zkrátka ideální partner!

Jak vyrobit ze starého bicyklu moderní městské kolo čtěte zde: Stará Eska jako originální městské kolo

03.12.2012 - Ve městě - autor: Martina Machová - 18095x

Související články

  1. Eska Folder skládačka obrazem

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 Jurki - vloženo: 03.12.2012 v 14:28:06

    Ako hovoril moj starý otec, na starom kole sa dobre jazdí.

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Vše pro děti / cửa sắt minh chiến

Sửa Cửa kéo sắt

Vše pro děti / cửa sắt minh chiến

Sửa Cửa kéo sắt

Vše pro děti / OliviaMooreOM

3d architectural rendering studio

Komponenty / jeriloew

jordan partnerships part

Reklama