Domů » Rady

Rady

Těhotenství a cyklistika aneb s bříškem na kole

Těhotenství a cyklistika aneb s bříškem na kole

Lze jezdit na kole i po tom, co jste objevila na testu dvě čárky? Nebo je nutné zavřít kolo do sklepa a připravit se na léto v pohodlném oblečení i tempu?

Také jsem byla těhotná a také mám ráda cyklistiku, oba dva stavy u mě byly nad očekávání kompatibilní. V podstatě si první měsíce těhotenství neumím bez kola představit. Jízda na kole pro mě byla doslova záchranným kruhem – v autobusech i metru jsem se totiž topila v nikdy nekončící nevolnosti. Nebylo vzácností, že jsem musela přeplněný ranní autobus bleskurychle opustit… Kolo mě spasilo; neobklopovaly mě žádné pachy a nestresovala představa zvracení do igelitky – nebyla-li poblíž zastávka (slabším žaludkům se omlouvám). Pravdou je, že jsem nejezdila v terénech ani po rušnějších silnicích, neměla jsem žádné závažné komplikace a moje lékařka nebyla proti. Naopak, rozumnou dávku sportování v těhotenství velmi podporovala. Prý těžko na cvičišti, lehko na bojišti – tedy na porodním sále, kde si lze sáhnout na dno svých fyzických možností naprosto srovnatelně, jako při těch nejextrémnějších maratónech. Samozřejmě, že na mnohé komplikace se připravit nelze, ty však obvykle nemívají s fyzickou kondicí žádné souvislosti.

 

S cyklistikou v těhotenství nezačínejte

Naprosto základní podmínkou pro „těhotnou cyklistiku“ je váš zdravotní stav, logické tedy je, že první a poslední „ANO“, musí říct váš gynekolog. Další podmínkou jsou vaše cyklistické zkušenosti a návyky; pokud jste aktivně nejezdila před těhotenstvím, není důvod, proč v tomto období života s ježděním na kole začínat (to platí i u jiných sportovních odvětví). Zkrátka jen pokračujte v dosavadních aktivitách, na něž je váš organismus zvyklý a navíc přidejte třeba cvičení nebo plavání pro těhotné. Pakliže aktivně sportujete a kolo do vašeho sportovního repertoáru neodmyslitelně patří, a zároveň splňujete první nejzákladnější podmínku, není důvod, proč se cyklistice vyhýbat. Nicméně je potřeba dbát na určitá omezení, neboť jiný stav si vyžaduje jinou cyklistiku.

 

S bříškem na kole, ale...

 Asi se nejprve zeptáte, jak dlouho lze na kole v těhotenství jezdit, tyto informace vám opět poskytne na základě vašeho aktuálního stavu výhradně ošetřující lékař. Velmi obecná doporučení se shodují na první polovině těhotenství. Rostoucí bříško by vám stejně časem vadilo, byla byste méně obratná, navíc se s postupujícím těhotenstvím razantně mění těžiště těla a zhoršuje stabilita – za těch pár měsíců si zkrátka na nové tělo nezvyknete. S větším bříškem také snadněji o cokoliv zavadíte, bouchnete se apod.

Každá nastávající maminka se při sportu musí naprosto nezbytně vyhnout jakýmkoliv otřesům; což v cyklistice znamená jediné; žádné terény nebo vyjíždění a sjíždění obrubníku apod. Samozřejmostí je též kolo s kvalitním odpružením. V žádném případě též nepodceňte výběr a délku trasy; ideální jsou bezpečné cyklotrasy bez velkých převýšení a silničního provozu. Počítejte s tím, že vaše reakce jsou v těhotenství o něco pomalejší (což je přirozené), na silnicích byste navíc zbytečně zatěžovala svůj organismus vysokými koncentracemi výfukových plynů, které mají negativní vliv na vás i plod

Samotná intenzita jízdy by měla být spíše nízká, maximálně střední – žádné zadýchání a propocené triko! Pokud běžně používáte sporttester, je pro vás hledání míry zátěže o mnoho snazší, jen počítejte s tím, že klidová „tepovka" v těhotenství pozvolna narůstá o 7 – 16 tepů/min.!

Účelem jakékoliv sportování v těhotenství nesmí být únava a vyčerpání! Budoucí maminky by měly jezdit hlavně pro radost, duševní pohodu a udržení kondice. A pozor, nezapomínejte na dostatečný pitný režim, vyvarujte se „hlaďáku“ a nejezděte, když je venku horko.

 

Čím nás cyklistika odmění?

  • Napomůže udržení dobré fyzické kondice.
  • Nezatěžuje kloubní aparát, což v těhotenství ocení zvláště kolena a kyčle.
  • Má pozitivní vliv na krevní oběh, proto spolupůsobí preventivně proti zniku krevních sraženin (trombů).
  • Pohyb svědčí nejen vám, ale i vašemu zažívání, které lépe pracuje. Což pomáhá předejít vzniku zácpy a hemeroidů.
  • Aktivní pohyb umocňuje pocit psychické pohody, vyplavované endorfiny udržují dobrou náladu a optimismus.
  • Sportování během těhotenství pomáhá nepřibrat více kilogramů, než je nutné.

 

Na co si dát pozor – rady a tipy

Ano, jistá rizika při cyklistice hrozí, nicméně potencionální rizika hrozí naprosto všude – v jídle, při cestování, na výletě v lese i na horách – jde o to najít, tak jako ve všem, jakousi zlatou střední cestu šitou na míru právě vám. Pokud však jezdit nechcete, třeba se jednoduše bojíte, nenechte se od nikoho „ukecat“ a najděte si aktivity, které vám budou vyhovovat. Nejistý cyklista dělá více chyb, než sportovec spokojený a v rozumné míře sebejistý. Na co si dát dále pozor:

  • Naprosto nežádoucí jsou již zmíněné otřesy a samozřejmě pády.
  • Důrazně odporučujeme sundat z kola případné nášlapy, nejednoho zkušeného cyklistu občas v kritické chvíli zradí.
  • Nejezděte ve stoje, zbytečně zatěžujete klouby (zejména kolena).
  • Těhotenstvím namáhaná páteř ocení přizvednutí řidítek, pokud to není možné, rovná řidítka vyměňte za tzv. vlašťovky (prohnutá řidítka ve střední části).
  • V případě, že máte z cyklistiky v těhotenství strach, a to i přesto, že jste dříve jezdila velmi aktivně, zajděte si raději na spinning a na kolo nesedejte. Spoustu bezpečnostních rizik nebudete muset řešit a cítit se budete srovnatelně (lektorka by o vašem těhotenství měla vědět a vy byste měla dbát doporučení gynekologa).

Doporučená literatura: Cvičení a sport v těhotenství od Jitky Bejdákové, nakl. Grada

Foto: skirtsports.com

04.05.2015 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 55705x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Křehké ženy v tvrdém terénu: výbava na enduro
  6. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  7. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  8. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  9. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  10. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama