Domů » Rady

Rady

Ujeďte nemocem, zkuste gemmoterapii

Ujeďte nemocem, zkuste gemmoterapii

Gemmoterapie je fytoterapeutická metoda založená na užívání výtažků z pupenů, které v sobě ukrývají netušený léčebný potenciál. Šetrná gemmoterapie vám může v podzimním a zimním období pomoci překonat mnohá onemocnění komplikující vaše sportovní aktivity.

Gemmoterapie je zajímavou fytoterapeutickou metodou, která může být vhodným doplňkem klasické léčby a v některých případech dokonce její alternativou. Léčba pomocí gemmoterapeutických preparátů sice nezabírá do druhého dne po první aplikaci, zato v organismu pracuje jemně, šetrně a bez vedlejších účinků. Jednotlivé výtažky mají své přesné indikace. Celkové spektrum působení gemmoterapeutických preparátů je velmi široké: např. výtažek z pupenů borovice sosny stimuluje revitalizaci kostní tkáně a chrupavek (např. po úraze), výtažek z pupenů habru či jedle působí příznivě v oblasti horních cest dýchacích atd.

Pokud patříte ke skupině sportovců vyhledávající „přírodní stezky“ nejen na kole, ale i v běžném životě, bude pro vás gemmoterapie velmi zajímavou alternativou v oblasti léčby mnoha chorob.

 

 

 

Proč zrovna pupeny?

Nejen pupeny (pupen = lat.gemmon), ale i mladé výhony a kořínky rostlin obsahují podobně jako naklíčená semena unikátní komplex terapeuticky zajímavých látek – rostlinných hormonů, enzymů, stopových prvků, vitaminů a dalších (zatím málo probádaných) substancí. U nichž se sice ví, jak působí, ale zatím není jasné proč. Pupen obsahující zárodečnou tkáň rostliny v sobě skrývá veškeré budoucí bohatství dané rostliny: list, květ a plod. Že má toto bohatství unikátní vlastnosti si již v minulém století všiml ukrajinský profesor V.P.Filatov, na jehož práci pak navázal otec gemmoterapie, belgický lékař Paul Henry.

V současnosti i na českém trhu již snadno dostupné maceráty z pupenů – gemmoterapeutické kapky stojící na pomezí homeopatických preparátů a bylinných tinktur. Maceráty mají velmi silné účinky a cestou ke koncovému uživateli se musí ředit. Léčebné látky jsou však, na rozdíl od homeopatických přípravků, stále dobře měřitelné i v konečném roztoku.

 

Příklady indikace výtažků zajímavých pro cyklisty

  • Astma– tušalaj, kalina
  • Bolesti nervového původu – javor babyka
  • Dýchací cesty – divizna velkokvětá, habr, jedle
  • Hemeroidy– vinná réva, jeřáb oskeruše
  • Zánět dutin­ – černý rybíz, habr
  • Zánět horních cest dýchacích – šípková růže, černý rybíz
  • Zánět průdušek – černý rybíz
  • Zlomeniny– sekvoj, jedle

Více informací ohledně konkrétních indikací u jednotlivých nemocí naleznete v odkazech pod článkem nebo v uvedené literatuře. 

Před zakoupením daného výrobku klidně kontaktujte daného výrobce, měl by vám být schopen zodpovědět vaše dotazy. Při doplňkové léčbě nebo doléčení komplikovaných onemocnění, vám někteří výrobci za úplatu sestaví i speciální kůru na míru.

 

Před léčbou je nutné se „vyčistit“

 Úspěšnost konkrétní gemmoterapeutické léčby je podmíněna předchozí týdenní detoxikací, při které se užívají tzv. drenážní preparáty. Vybrat si můžete z výluhů z břízy, buku či dubu. A proč nejdříve detoxikovat? K alternativním způsobům léčby se často obracejí lidé v situaci, kdy s daným problémem zápasí dlouhodobě, klasická medicína obvykle selhává a organismus je přetěžován užíváním mnoha typů nejrůznějších léčiv. V takovém případě je vhodné před léčbou tělo „uklidit “ – zbavit se toxických zbytků léčiv, ale i odpadních produktů látkové výměny a škodlivin ukládaných v organismu v důsledku znečištěného životního prostředí, špatných stravovacích i jiných návyků (např. kouření) atd. Drenážní kůru je samozřejmě vhodné podpořit lehkou a zdravou stravou s dostatkem tekutin (voda, kopřivový čaj vřesový čaj, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy). Tento krok však není dle výrobců i znalců gemmoterapie nezbytně nutný. Po aplikaci drenáže (min. 3-4 dny, nejlépe týden) lze přistoupit ke konkrétní léčbě. Zvolený výluh se užívá ve formě kapek, obvykle rozdělených do dvou denních dávek. Kapky se užívají půl hodiny před jídlem nebo hodinu po něm. Celková denní dávka se stanoví dle hmotnosti: 1 kapka na 1 kg. V případě akutních potíží trvá léčba od 2 do 3 týdnů. Ve složitějších, vleklých případech se může délka terapie rozložit až do 12 týdnů.

 

„Gemmorizika“

Užívání každého léku s sebou nese určitá rizika, což u klasických léčiv platí dvojnásob. Přírodní léky jsou na tom z tohoto pohledu o poznání lépe. V případě gemmoterapie musí být samozřejmě opatrní alergici a také chronicky nemocní jedinci, kteří by užívání kapek měli konzultovat s odborným lékařem. Problém v tomto případě nastává tehdy, je-li dotázaný zdravotník a priory odmítavý k jiným než klasickým léčebným postupům, nebo je třeba jen neinformovaný. Tehdy by vám měl spolehlivé informace podat výrobce, např. paní Mgr. Jarmila Podhorná (www.nadeje-byliny.eu).

Nejznámějšími propagátory gemmoterapie u nás jsou kromě zmíněné Mgr. Podhorné také významní čeští fytoterapeuté a autoři mnoha knih, pánové Janča a Zentrich.

 

Pokračovat na: Užitečné informace »

Seznam stránek článku:

  1. Ujeďte nemocem, zkuste gemmoterapii
  2. Užitečné informace
28.11.2011 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 14942x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  6. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  7. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  8. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  9. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
  10. Cyklistika a vegetariánství

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...