Vybíráme kolo do města
Ať už jste se tak rozhodli kvůli svému ekologickému smýšlení, kvůli svému zdraví a nebo už vás prostě nebaví ztrácet čas v dopravních zácpách, určitě jste zvolili dobře. Jak ale vybrat kolo, na kterém se dá pohodlně jezdit do zaměstnání, do školy či za přáteli a zábavou?
Mnoho vědeckých studií prokázalo pozitivní vliv pravidelné jízdy na kole na zdraví cyklistů. Pět hlavních důvodů, proč jezdit do práce na kole jsme shrnuli v jednom z článků i my. Proč tedy marnit čas v dopravních zácpách a vystavovat se stresu, když se po městě můžete pohybovat vlastními silami a ještě navíc něco udělat pro sebe?
Hlavní úkol jízdního kola byl kdysi prostý - urychlit cestu z jednoho místa na jiné. V průběhu let lidé na tento způsob dopravy zapomněli a přesunuli se za volant aut. Jízdní kola pak používali spíše k zábavě a jako sportovní náčiní. Dnes se ale myšlenka jízdních kol coby dopravního prostředku vrací, a to z několika důvodů. Jednak je zde určitý ekologický rozměr, kdy díky cestě na kole nezahlcujeme ovzduší výfukovými plyny. Zároveň jsou jízdní kola ale mnohdy i rychlejší, lze je snáze kombinovat s jinými způsoby hromadné dopravy a navíc se pravidelným pohybem, na který jinak nezbývá v pracovním shonu mnoho času, bráníme i různým civilizačním nemocem.
Městská kola neboli city biky jsou pro pohyb ve městě stavěná. Přinášejí vysoký komfort jízdy, jednoduché ovládání, bezpečnost a také vyžadují minimální údržbu. Objevují se skládací kola, ale i kola běžné konstrukce v jejichž výbavě často najdete i odpruženou vidlici. Ta má jezdci přinést větší komfort jízdy, na který se u městských kol cílí především. Proto mají vzpřímenější posed, širší řidítka, pohodlná sedla, ergonomické gripy i další doplňky zjednodušující pohyb na něm.
Některá městská kola mají namísto běžné přehazovačky a přesmykače řazení vyřešeno jinak - bývá integrováno v zadním náboji, což je spolehlivý a takřka bezúdržbový systém. Jeho nevýhodou je, že nemá zpravidla tak široké spektrum převodů. Další vychytávkou městských kol je dynamové osvětlení, kdy je dynamo i s akumulátorem uschováno v předním náboji. Díky akumulátoru je osvětlení zásobováno elektrickou energií i když zrovna nejedete a čekáte třeba na křižovatce na zelenou. Je tím tedy zvýšena vaše bezpečnost v městském provozu.
Z doplňků, které jsou u městských kol sice ne nutností, ale rozhodně život cyklisty zpříjemní, jmenujme blatníky nebo kryt řetězu. Přeci jen počasí občas může cyklisty zaskočit i na cestách a jít na schůzku se špinavou pravou nohavicí taky není úplně nejlepší. Hodit se vám bude také nosič, na kterém odvezete i nákup, a nebo stojan a zvonek. Některá "hotová" městská kola jednotlivých výrobců už jsou tím vším vybavena. Jsou to ale drobnosti, které je možné koneckonců na kolo domontovat i později.
Podobné je to s prosakováním hybridních pohonů a elektromotorů, což jsou technologie, které právě u městských cyklistů "frčí" nejvíce. Samozřejmě je možné si koupit "hybrida" nebo elektrokolo už jako hotový výrobek, ale je možná i přestavba. O možnostech přestavby jízdních kol pomocí elektrifikační sady jste si mohli přečíst v článku Chcete elektrokolo? Postavte si ho!
Foto: Tern, Kellys Bicycles, Giant
Související články
- Španělská Orbea představila městského krasavce Diem
- oh!bike je jedním z nejlehčím elektrokol do města
- Cyklista na chodníku: jak to vlastně celé je?
- Podle Cyklobarometru se nejlépe cyklisté cítí v Otrokovicích
- Právě vychází příručka městského cyklisty Městem na kole
- „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
- Aplikace UrbanCyclers začíná odměňovat své uživatele
- Rekola rostou: novinky pro sezónu 2017
- Nepřítel cyklisty ve městě: otevřené dveře automobilů. Je na ně lék?
- Co se špinavým kolem v bytě? Strčte ho do ponožky
Vybral jsem si po dlouhém rozhodování elektro kolo Elektrokolo CRUSSIS e-Cross, které jsem objednal z obchodu fitham .cz S dopravou a předvedením přímo u mě doma. Jsem se svým výběrem spokojený, protože kolo je kvalitní a dobře se na ním dají zvládat i delší výlety.
odpověz na tento komentářTak to je jasné, že dojezd asi při protivětru bude menší. I tak je to docela dost služný dojezd. Vybíral jste nějakou konkrétní značku nebo jste se řídil jen cenou a dojezdem?
odpověz na tento komentářKupoval jsem kolo téměř před rokem. Jako hlavní kritérium jsem si stanovil kapacitu baterie a s ní související dojezd kola. Koupil jsem kolo, na kterém na jedno nabití zvládám ujet bez větších problémů okolo 150 km. Jednou se mi teda stalo, že opravdu extrémně foukalo proti mě a dojezd se s nížil na 120 km. Elektro kolo mi otevřelo možnost k mnohem delším výletům.
odpověz na tento komentářChtěl bych si pořídit na ježdění přes město do práce elektro kolo, jaké máte zkušenosti s ježděním na elektro kole? podle jakých kritérií elektro kolo vybírat?
odpověz na tento komentářPokud chcete pěkné a nové městské kolo pro mámu, tak se podívejte na https://www.cyklospeciality.cz/mestska-kola/
odpověz na tento komentářNo ano, ale né ho koupit staré. Chci jí koupit nové kolo, ale žádnou modernu.
odpověz na tento komentářTo chcete takové to staré klasické městkské kolo?
odpověz na tento komentářAhoj, kde bych mohla koupit pro maminku pěkné městské kolo?
odpověz na tento komentář