Výlety

Východní Německo II.: Ostrov Usedom a malá ochutnávka Polska

Východní Německo II.: Ostrov Usedom a malá ochutnávka Polska

Polské pobřeží je pěkné: během přenášení kola k pláži jsme nasbírali hrsti borůvek a s modrou pusou se pak kochali pohledem na nekonečné bílé pláže a zelenošedý Balt. Na krásných plážích s minimální hustotou turistů se cyklista osvěží nejen v Polsku, ale i na ostrově Usedom a Rujána. Pobřeží obvykle lemuje pás borového lesa, silnice a často také cyklostezka.

Druhá část našich toulek (úvodní díl jste mohli číst zde: Cyklotoulky východním Německem) po východě Německa pokračuje dlouhým přejezdem z přírodní rezervace Schorfheide-Chorin směr polské pobřeží Baltu. Nepostradatelným pomocníkem se nám stává mobilní aplikace Google maps, která skvěle zastoupí občas poněkud zmateného McGuidera.  Míříme na polský Štětín, a pak dál k moři až k městečku Mrzezyno, odkud hodláme podniknout kratší cyklisticko-koupací výlety podél pobřeží Baltského moře. Z Polska bychom se pak chtěli vracet přes Wolinski Park Narodowy zpět do Německa, kde chceme prozkoumat další přírodní park, tentokrát na ostrově Usedom. A nakonec si samozřejmě nenecháme ujít ani křídové útesy a maják na mysu Arkona na ostrově Rujána i biosferickou reservaci na její nejjižnější části. A jak jsme naplánovali, tak jsme také konali…

 

 

 

Západní pobřeží Polska (od Mrzezyna na západ) a Wolinski Park Narodowy

Ač je v Polsku cenově přijatelný kemp na každém rohu a zahradě („pole namiotowe“ – jakési tábořiště, často na privátní zahradě), dáváme přednost spaní mimo civilizaci. Tentokrát jsme našli pěkné místo za jezerem Resko Przymorskie na kraji borového (a borůvkového) lesa lemujícího čistou bílou pláž mezi městečkem Mrzezyno a Dzwirzyno. Koneckonců k čemu jinému by nám byl ten „obytňák“, kdybychom nemohli přespat, kde se nám to zrovna líbí?

Na kole jsme odtud mohli vyrazit po cyklostezce či silničce na východ (směr Kolobrzek) i na západ (směr Niechorze, kde je sice pěkný maják, ale na nepěkném místě, atmosféra je zde doslova extrémně pouťová). Města mají (asi především v letní sezóně) silně pouťový charakter. Obdivuhodná polská podnikavost se nezapře – nejrůznější stánky a roztodivné atrakce jsou v městečkách na každém rohu. Pokud je kam ujet (a to je), chvilková kýčovitost nám nevadila, tedy hlavně dceři. Která propadla kouzlu gofer (velkých čerstvých vaflí s ovocným přelivem či s nutelou) a zapiekanek (zapečená bageta s houbami, sýrem a kečupem). My zase nevynechali jedinou příležitost k nákupu uzených ryb přímo z udírny, kterými jsme se po cyklistice a koupání pravidelně večer odměňovali. S plánováním tras jsme si nedělali příliš hlavu. Jeden den jsme prostě jeli po pobřeží na západ, druhý na východ. Střídali jsme jízdu po cyklostezce vedoucí mezi lesem a silnicí, lesními stezkami (pokud to písčitý terén dovolil) a také přímo po pobřeží (spíš na večer, kdy jsou pláže naprosto liduprázdné, a náš pes nikomu nevadil). Na pláž jsme kolo vždy přenesli přes sypký písek a jezdili po mokrém tuhém písku poblíž moře. Zabloudit zde opravdu nemůžete. Dlužno podotknout, že jsme měli velké štěstí na počasí – příliš nefoukalo, což je u Baltu naprosto klíčové, navíc bylo teplo a slunečno.

Po třech dnech přímořské cyklistiky jsme zahájili přesun do Německa, cestou jsme se prošli ve Wolinském národním parku, který leží na ostrově Wolin. Jsou zde pěkné útesy (ty jsme viděli), hojnost fauny a flóry (tu jsme zahlédli) a také rozlehlá obora se zubry. I ve Wolinském národním parku je poměrně hustá síť slušně značených cyklostezek, my jsme ale tentokrát vyměnili kolo za pohorky.

 

 

 

Prázdninový ostrov Usedom

Usedom byl v druhé polovině minulého století turistickým rájem mnoha Čechů, dnes je však pro našince vcelku zapomenutým koutem východního Německa. A právě to nám nevadí. A právě to nás přitahuje! Když je pěkně, můžete si zde z kola (150 km cyklostezek) odskočit na pláž (42 km pláží). Když prší a fouká, tak trpíte.

 Na Usedom jsme přejeli z polské pevniny kratičkým trajektem (cca. 3 minuty), za převoz auta se neplatí. Na ostrově jsme na 3 noci zakotvili na klidném lesním parkovišti mezi Karlshagenem a Peenemünde. Pěkná přímořská městečka byla většinou pěkná (už ne tak pouťová jako v Polsku), ale na nás příliš zalidněná. U „našeho“ parkoviště vedla silnička, za ní byl opět borový les a pak již jen bílá pláž táhnoucí se oběma směry několik kilometrů. Přes den zde bylo pár desítek aut, večer a v noci tak maximálně 3. Dobrou noc zde dávali německé lišky. A to doslova! Jedna přišla očuchat náš „obytňák“, a omrknout, zda jí Pražáci nepřivezli něco k snědku. Na kole jsme pak zajeli detailně prozkoumat ruskou ponorku v ospalém Peenemünde (vstup 6 EUR dospělí, 3 EUR děti), projeli oblast kolem Heringsdorfu a samozřejmě se koupali a kupovali ryby.  Pobřeží zde bylo o něco mělčí, voda o něco kalnější a vlny menší než v Polsku. Na některých místech nás překvapili i aromaticky výrazné naplavené řasy.  Pláže mimo městečka byly opět takřka prázdné. Potkali jsme zde jediné Čechy (dva rozhádané cyklisty) za celou naši cestu, velmi mile nás překvapili němečtí trempi spící spořádaně pod celtou v lese u moře, a to že jsme opravdu ve východním Německu, jak jej známe z dětství, potvrdili desítky nenucených milovníků nudismu všech věkových kategorií.

Na Usedomu lze k přepravě kol využít také železnici, jezdí zde vlak (2 – 3 vagóny) s místem vyhrazeným pro kola.

 

Rady a postřehy pro cestovatele

 • Opět doporučuji nevozit ani do Polska ani do SRN velké zásoby. V supermarketech nakoupíte za srovnatelné ceny. Často (v Německu) i kvalitněji.
 • V Polsku se velmi dobře najíte v restauracích a občerstveních. Poláci vaří dobře a mají i dobré pivo. Doporučuji ochutnat ryby na všechny způsoby, vafle (gofry), tvarohové koláče (sernik), zapečené bagety s houbami (zapiekanky) a pirohy.
 • Na Usedomu lze naprosto legálně přespat na některých parkovištích i v autě, poplatek je 5 EUR. Stanování ani okázalé bivakování mimo kempy zde příliš nedoporučuji, vcelku si to zde hlídají. Pokud cestujete „na těžko“ a přespíte u kol někde u lesa na pláži (a neděláte oheň!), vadit by to příliš nemělo.
 • Kempy jsou v Německu dražší než u nás, na Usedomu a Rujáně mnohonásobně. V Polsku doporučuje využívat privátní kempy, mívají i atmosféru a jsou menší, zvláště ty na zahradě u domu. Jinak jsme v Polsku neměli problém přespat v podstatě kdekoliv, oheň jsme nedělali, vše po sobě uklidili.
 • Turistické mapy kupujte až na místě. V Německu se nám osvědčila edice od ADFC, Regionalkarte v měřítku 1:75 000, cesty jsou na nich zakreslené se sjízdností a dokonce intenzitou provozu!
 • Pokud máte možnost, nechte svá drahá horská kola doma. V Německu jezdí na obřích městských kolech, která jsou pro místní cyklostezky ideální. Starší kolo navíc oceníte na písčitých cestách, kdy nebudete tolik lamentovat nad tím, co všechno vám písek zničí.

 

A poslední část našeho putování uzavřeme na sluncem ozářeném a větry ošlehaném ostrově Rujána.

06.08.2012 - Za hranicemi - autor: Martina Machová - 16024x

Související články

 1. Dvousté výročí vynálezu jízdního kola
 2. Němci zprovoznili první část cyklodálnice na západě SRN
 3. 5 tipů na rovinaté výlety za hranicemi
 4. Stuttgart vychází vstříc cyklistům
 5. Východní Německo III.: Rujána, ostrov pohanů
 6. Cyklotoulky východním Německem

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama