Za sluncem do Skotska, nejlépe na kole
Možná to zní trochu zvláštně, ale Skotsko bylo kdysi vyhlášenou destinací pro milovníky slunce, pláží a koupání v moři. Do místních resortů v létě jezdili turisté z celé viktoriánské Británie. S příchodem dovolených na jihu Evropy samozřejmě tato éra skončila. Ze Skotska plážové turisty ale určitě nevyhnal nedostatek slunce, spíše celoročně studené moře.
Východní pobřeží Skotska totiž zcela nezapadá do zažitých představ o této zemi věčného deště a mlhy. Převládající vítr většinou přináší dešťové mraky od západu. Ty pak narazí na vrcholky Skotské Vysočiny, které nacucanou oblačnost vymáčknou, jak žínku na nádobí. Na rovinaté východní pobřeží tak často žádný déšť nezbude. Občas tedy samozřejmě zbude nebo se obrátí vítr anebo přijde mlha od moře. Přeci jen je to Skotsko. Faktem ale zůstává, že na východě Skotska spadne ročně poloviční množství srážek než na západě a slunce tu svítí překvapivě často.
Kdysi vyhledávané plážové resorty najdeme hlavně v krajích Fife, Angus, Aberdeenshire a Moray. Kilometry písčitých pláží jsou střídány dramatickými útesy a malebnými městečky, které stále nesou známky své někdejší slávy. Příznivé klima, úrodná půda a převážně rovinatý charakter této části země, dělá místní pozemky zdaleka nejatraktivnějšími v celém Skotsku už od dob prvních osadníků. Není tedy divu, že je zdejší krajina zcela prošpikovaná spletitou historií. Skotský národ se tu vlastně tak napůl narodil.
Z doby kamenné tu zůstaly kamenné kruhy. Tajemní Piktové krajinu posázeli tesanými deskami, jejichž účel moderní věda stále neodhalila. Dlouhá staletí mocenských bojů tu pak zanechaly nedobytné hrady a bohatá šlechta si tu později postavila své reprezentativní rezidence a zahrady.
Snadný přístup podél východního pobřeží také od nepaměti využívaly římské i anglické armády a tak tu najdeme mnohá slavná bojiště, na kterých se rozhodovala budoucnost celé země. Pokud vás tedy omrzí povalování na místních plážích, cílů pro výlety do okolí je doslova nespočet.
Cyklostezka číslo 1
Pobřeží je možné pohodlně poznat ze sedla jízdního kola díky husté síti vedlejších silniček a také díky oficiální cyklostezce číslo 1. Ta začíná už v Anglii, končí až na severu Skotské pevniny a projíždí hlavním městem Edinburgh i neméně slavným Inverness, hlavním městem Skotské Vysočiny. Kromě těchto turistických magnetů je po cestě řada dalších míst, které svým významem vybočují z řady a neměly by ve vašem itineráři chybět.
Patří mezi ně například univerzitní město St Andrews, rodiště golfu a náboženské centrum středověkého Skotska. Další nutné zastávky jsou v moderních městech Dundee a Aberdeen, nebo v přímořských resortech Montrose a Stonehaven. Kousek od Stonehaven pak stojí nedobytný hrad Dunnotar, jehož dramatické ruiny opravdu stojí za návštěvu obzvláště pro náruživé fotografy.
Trochu hlouběji ve vnitrozemí stojí královská rezidence Balmoral, kde často tráví volný čas britská královna s rodinou. Další nutností je zajít na whisky přímo do jedné z vyhlášených palírenkolem řeky Spey. Kousek od Inverness také milovníci historických bitev najdou bojiště Culloden, kde byla v roce 1745 poražena poslední armáda obávaných horalů. Po bitvě pak byla postavena mohutná pevnost Fort George na břehu zálivu Moray. Z jejích obranných zdí je krásný výhled, který ocení obzvláště milovníci přírody.
V zálivu Moray totiž žije asi 100 delfínů skákavých, kteří zde dorůstají délky až 4 metry a jejich hejna je možno s trochou štěstí zahlédnout i ze břehu. Právě vyvýšené zdi pevnosti Fort George skýtají skvělou příležitost je spatřit. A pokud nemáte dalekohled, můžete využít zde instalované teleskopy. V zálivu kromě delfínů žijí také například tuleni, papuchalkové a občas se sem zatoulá i velryba. Není tedy divu, že z Inverness vyrážejí každý den lodě s turisty na mořské safari.
Dovolená ve Skotsku tedy nebyla vždy spojena jen s místními horami. Dnes sem sice málokdo jede speciálně na dovolenou u moře. Východní pobřeží je ale nadále mekkou pro cestovatele, kteří mají rádi bohatou historii, divokou přírodu a aktivní trávení času. Písčité pláže, průzračné moře a bohatá fauna pak společně dodávají této části Skotska trochu exotický nádech. Náruživý plavcům se tu samozřejmě meze nekladou, jen doporučuji místo plavek přibalit nějaký tenký neoprén.
Autor je průvodcem CK Mundo, která pořádá cyklozájezdy do Skotska i dalších destinací