Zamknout kolo mobilem? Zámek Lock8 umí ještě víc
Žádné klíče, které se dají ztratit. Zámek Lock8 se zamyká a odemyká přes aplikaci v mobilním telefonu. Navíc je vybaven alarmem a funkcí GPS, díky kterému kolo se zámkem vždy dohledáte. A je to další libůstka, která se zrodila díky Kickstarteru, on-line líhni zajímavých projektů.
Autoři projektu Lock8 Franz Salzmann a Daniel Zajarias si ve své kampani na KickStarteru dali za cíl získat 50 tisíc liber. Získali o deset víc a nic tedy zdá se nebrání tomu, aby Lock8 šel do průmyslové produkce. Čím zámek zaujal?
Zaujal především tím, že je sofistikovaným zařízením, které odolá snad všem pokusům o odcizení jízdního kola. Ovládán je mobilním telefonem majitele a je vybaven několik vychytávkami proti krádeži - senzorem pohybu, akcelerometrem a dokonce tepelným senzorem. Zloděj tedy neuspěje s kleštemi, vrtačkou, pilkou, kladivem, ale ani s ohněm nebo prudkým zchlazením - jakýkoliv z těchto podnětů spustí alarm a vyšle varování na mobilní telefon majitele, že se něco děje. Navíc je v případě odcizení bicyklu možné pohyb kola sledovat díky GPS čipu, který se také skrývá v jeho útrobách.
Po spárování zámku s aplikací v mobilním telefonu (zatím pro iOS, brzy přibude i Android) můžete jednoduše nastavovat hlasitost alarmu, citlivost senzorů a nebo zkontrolovat baterii. Ta se dobíjí při jízdě a nebo přes USB. Zajímavou vymožeností je také možností sdílení kola s přáteli nebo blízkými - přes Facebook jim jednoduše pošlete speciální elektronický klíč, aby kolo odemkli, a to včetně GPS pozice zaparkovaného kola, které díky mobilu jednoduše najdou.
Kick8 je možné namontovat na 95% kol. Elektronika zámku je chráněna polykarbonátovým pouzdrem a jako celek váží 350 gramů. Odolává nejen útokům zlodějů, ale i rozmarům počasí. V plánu je výroba několika typů zámků s různou délkou a sílou drátu. Lock8 vlastně ale žádný drát ani nepotřebuje, protože senzory a s nimi spojený hlasitý alarm zloděje odradí.
Pokud se vám vybije mobil nebo vám ho někdo ukradne, můžete Lock8 odemknout i s použitím jiného mobilu díky svému unikátnímu klíči. Mezi zařízením a mobilem probíhá šifrovaná Bluetooth komunikace, takže hacknout váš telefon k získání přístupu k vašemu kolu není jen tak. Zloději, kteří to umí, se podle tvůrců zámků pustí raději do hacknutí bankovních účtů než do krádeže jízdního kola.
Motivací Franze Salzmanna a Daniela Zajariase je prý to, že během u studií na univerzitě sami přišli o několik jízdních kol. Když se začali zajímat o technologicky vyspělejší zámky pro jízdní kola, zjistili, že na trhu nic není, a rozhodli se vymyslet svůj vlastní. Na rok se zavřeli v malé dílně, kde navrhli a vyrobili několik prototypů, až přišli s tímto kouskem. V tomto měsíci spustí sériovou výrobu, v březnu otestují první kousky a od dubna se zámky dostanou postupně k donátorům, kteří projekt podpořili na Kickstarteru...a následně i k dalším zájemcům.
Více najdete http://lock8.me/
Související články
- Příroda v obležení: Jak a kam hlásit turistický vandalismus
- Jarní sezóna láká nejen cyklisty. Jak vyzrát na zloděje?
- 5 tipů jak nepřijít o kolo
- Kolo budoucnosti od Škodovky
- Jednoduše a rychle k cíli s BeeLine
- Novinka od GoPro už je v prodeji
- Bike Mokumono uspěl na Kickstarteru, teď jde do produkce
- Konec řetězů? CeramicSpeed představil bezřetězový pohon
- Luxusní hodinky pro cyklisty Richard Mille RM 70-01
- Kodaň zavádí informační digitální tabule pro cyklisty