Dálkové cyklostezky jsou hitem
Letošní cykloturistická sezóna přinese zásadní novinky. Do Česka dorazil západní trend dálkových cyklostezek. Tou symbolicky nejvýznamnější bude v roce 2014 „Stezka železné opony“ – od jejího pádu letos uplyne 25 let. Připravené jsou však i další trasy včetně přilehlých ubytovacích a stravovacích zařízení.
Cyklostezky jsou hitem posledních let. O jejich oblibě svědčí i výsledky soutěže DestinaCZe 2013: Rychlebské stezky vyhrály v kategorii Trendy destinace. Veřejnost je svými hlasy posunula i na pozici Absolutního vítěze. „Nejde o mimořádnou oblibu jedné krásné cyklostezky. Prvenství těsně uniklo další trase, Moravským vinařským stezkám. Trend je zřejmý a toto byl teprve začátek,“ naznačuje vývoj domácího cestovního ruchu generální ředitel CzechTourism Ing. Rostislav Vondruška.
Za pravdu mu dává viceprezident Evropské cyklistické federace, Daniel Mourek z Nadace Partnerství: „Začínáme se přibližovat západu. V potřebném zázemí a tudíž i trendech. Díky dálkovým trasám se z kola stává prostředek nejen aktivního vyžití, ale i kulturní dovolené.“ Pod pojmem kulturní dovolená Mourek rozumí poklidné vícedenní putování po vyznačené trase s využitím lokální nabídky stravování, ubytování i zábavy.
Dobrou zprávou je, že za dlouhými trasami už Češi nemusí vyrážet za hranice. Výborné zázemí poskytují Labská stezka nebo Cyklostezka Ohře, pro rodiny s dětmi je ideální Baťův kanál. Slavnostního otevření se v roce 2014, s ohledem na 25leté výročí pádu Železné opony, dočká i speciální evropská dálková cyklotrasa „Stezka železné opony“. Na jejím budování se podílelo všech 16 států podél této linie. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.
Tuzemskou cyklistickou zajímavostí podle Mourka je, že Češi příliš nevyužívají služeb touroperátorů a dovolenou si chtějí plánovat sami. Na webu Stezek Greenways Nadace Partnerství www.greenways.cz je přehled všech tuzemských i evropských cyklostezek. Portál www.cyklistevitani.cz pak nabízí tipy na certifikované, cyklisticky přívětivé ubytování, stravování a kulturní vyžití podél dálkových tras.
Ke komplexnímu zážitku z cyklistické dovolené pak napomohou webové stránky www.ceskozemepribehu.cz, na kterých cyklisté naleznou bezpočet zajímavých osudů a příběhů z míst, kterými budou projíždět.
Text a foto: CzechTourism
Související články
- Solární cyklostezka v Nizozemí funguje ještě lépe, než se čekalo
- Nizozemci uvedli do provozu první solární cyklostezku SolaRoad
- Města chtějí jasnější pravidla pro uživatele jízdních kol
- Zlín s Otrokovicemi a Lukovem spojily nové cyklostezky
- Nový život pro zrušené železnice: drážní stezky
- Z Nového Jičína do Hostašovic místo železnice cyklostezka
- Cyklistická akademie učí města, jak zvýšit počet cyklistů v ulicích
- Cyklisté získali důležitou podporu Evropského parlamentu
- Co brání rozvoji cyklistické dopravy v Česku?
- Zákon nutí města odmítat peníze na cyklostezky