Články

Jako první bude do cyklistické Síně slávy uveden Jan Veselý

Jako první bude do cyklistické Síně slávy uveden Jan Veselý

V rámci vyhlášení 50. ročníku ankety Král cyklistiky, jež se uskuteční v Praze ve středu 26. listopadu 2014, budou uvedeny první osobnosti československé a české cyklistiky do nově založené Síně slávy Českého svazu cyklistiky. Jako první vstoupí do Síně slávy vítěz Závodu míru 1949 Jan Veselý.

 

„Po vzoru jiných sportovních odvětví jsme se rozhodli založit i naší Síň slávy. Česká cyklistika měla v minulosti a koneckonců má i v současné době celou plejádu skvělých závodníků a jistě si všichni ti nejlepší do Síně slávy zaslouží být postupně uvedeni,“ řekl prezident Českého svazu cyklistiky a iniciátor této myšlenky Marián Štetina. Podobně jako na hokejových stadionech bude v hale v Motole vyvěšena podobizna každého člena Síně slávy.

Při slavnostním vyhlášení letošního Krále cyklistiky bude do Síně slávy uvedeno několik bývalých vynikajících cyklistů. Jako první vstoupí do Síně slávy, bohužel In Memoriam, Jan Veselý. Legenda československé cyklistiky, všestranný závodník, držitel šestadvaceti titulů mistra republiky a první československý vítěz Závodu míru.

 

Jan Veselý se narodil 17. června 1923 a za druhé světové války se odešel z rodných Plástovic u Českých Budějovic do Prahy učit pekařem. To mimo jiné znamenalo vsednout každé ráno s nůší rohlíků na kolo a rozvézt pečivo po desítkách obchodů. Vždyť také svůj první sportovní úspěch zaznamenal sedmnáctiletý Jan v tradičním závodě pekařských učňů v Modřanech. Teprve pak vstoupil do Českého klubu malostranských cyklistů, a to ještě pořád neměl vlastní kolo. Později se ve Spartě stal svěřencem známého trenéra Periče.

V roce 1949 se stal vítězem Závodu míru, v letech 1952 a 1955 byl druhý, čtyřikrát byl členem vítězného družstva v tomto závodě, sám vyhrál šestnáct etap. Na startu kdysi slavného závodu stál sedmkrát. V roce 1952 se zúčastnil olympijských her v Helsinkách. Jako první cyklista zajel proslulý závod Praha – Karlovy Vary – Praha pod osm hodin, celkem ho vyhrál osmkrát. Do svého posledního ročníku Závodu míru  v roce 1957 nastoupil spíš z donucení . Bylo mu 34 let a neměl formu.  Když vzdal, vzali to tehdejší funkcionáři jako provokaci a náš nejlepší závodník se ocitl v nemilosti. Skandálně byl vyhnán z cyklistiky a přišel o tituly.

Nejlepšího výsledku na mistrovství světa dosáhl rodák z jižních Čech v roce 1949 v Kodani, kde obsadil deváté místo a nechal za sebou dalších 131 závodníků. Na OH 1952 byl v hromadném pádu stejně jako na MS 1945, pod olympijskými kruhy měl závodit i v roce 1948, ale těsně před odjezdem jeden z reprezentantů oslovil velmi neuctivě vysokého funkcionáře a všichni cyklisté zůstali doma. V domácích závodech získal 26 titulů, devět ze silničního závodu jednotlivců, tři ze silnice družstev, dva z etapového závodu, osm ze závodu do vrchu, dva ze stíhačky jednotlivců na dráze, dva z cyklokrosu. Co může být větším důkazem všestrannosti tohoto ojedinělého cyklisty?

Jan Veselý zemřel 10. února 2003.

Zdroj: Ceskysvazcyklistiky.cz a Wikipedia

25.11.2014 - O čem se mluví - autor: Tomáš Gladiš - 5618x

Související články

  1. Historie cyklistiky v olomoucké Šantovce
  2. První doložený závod na velocipedech v Čechách přepisuje dějiny
  3. Dvousté výročí vynálezu jízdního kola
  4. Tip pro milovníky historie: výlet do Muzea kol v Boskovštejně
  5. 100 let od historického přejezdu Austrálie na kole
  6. Jízdní kola v armádě kdysi a dnes
  7. Tradice od roku 1840. Teď ale nejstarší obchod s koly končí

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama