Obliba jízdního kola u nás dosahuje vrcholu
Obliba jízdního kola je u nás na stejné úrovni jako v Německu. Zatímco Němci využívají kolo především jako dopravní prostředek, Češi jezdí častěji na výlety a potenciál cyklodopravy v tuzemských městech zůstává nevyužitý. Česká republika investovala do cyklostezek 1,9 mld. Kč z státního rozpočtu, délka chráněných cest pro cyklisty dosáhla 3 240 km.
Nová cyklistická sezóna začíná a spolu s teplým počasím se silnice i stezky plní jízdními koly. Obliba jízdního kola je u nás na stejné úrovni jako v Německu, oproti našim sousedům ale chybí především podmínky pro cyklistiku ve městech.
Češi vyznávají hlavně rekreační cykloturistiku, podle výzkumu IPSOS pro CzechTourism na cyklovýlety vyráží alespoň někdy 72 % lidí. Němci oproti tomu používají jízdní kolo především k dopravě (74 %), vyjížďky ve volném čase jsou méně časté (51 %).
Délka chráněných cest pro bezpečnou jízdu na kole u nás čítá celkem 3240 km, další tisíce kilometrů bezpečných cest vznikly ve městech v podobě jízdních pruhů pro cyklisty. Města a obce nebo jejich svazky mohou k jejich financování využít mimo jiné i zdrojů ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Státní fond dopravní infrastruktury pomáhá financovat nejen velké akce dopravní infrastruktury, jako jsou silnice, dálnice či železnice, ale také komunikace pro cyklisty. SFDI poskytuje příspěvek na výstavbu či opravy cyklostezek, které budují obce, města, kraje nebo svazky obcí.
Od roku 2000 SFDI investoval více než 1,9 miliardy korun na výstavbu cyklistických stezek a jízdních pruhů pro cyklisty. Další 3 miliardy korun směřovaly na podporu projektů ke zvyšování bezpečnosti chodců a osob s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Letošní zájem o příspěvky na cyklostezky byl rekordní, požadavky několikrát přesahují objem prostředků vyhrazených pro letošní rok.
Do roku 2016 mohly o příspěvek ze státního rozpočtu na cyklostezky žádat pouze jednotlivé obce a města, případně jejich svazky. Od roku 2017 se možnost čerpání otevírá i pro kraje. „Předpokládáme zvýšený zájem krajů o propojování již existujících komunikací pro cyklisty do souvislejších úseků,“ říká ředitel SFDI Zbyněk Hořelica a doplňuje: „Projekty mohou být většího rozsahu, který přesahuje působnost jednotlivých měst a obcí. Rozšíření možností čerpání prostředků pro kraje je proto logickým krokem v podpoře cyklistické infrastruktury.“
Nový pohled na dopravu
Stále nevyužitý zůstává potenciál cyklodopravy ve městech. Cyklistika přitom patří mezi nákladově nejefektivnější druhy dopravy. Každá koruna investovaná do podpory cyklodopravy se vrací nejméně třikrát. Cyklisté pomáhají řešit problémy, se kterými se potýkají obyvatelé ve městech – hluk, smog, nedostatek pohybu a koneckonců i mezilidské vztahy.
Zásadní kroky byly provedeny v posledních dvou letech. Podařilo se změnit zákon a vyhlášku i aktualizovat technické předpisy. „To je ale jen první krok. Zároveň je potřeba zapracovat na vytvoření podmínek pro rozvoj městské mobility. Na obcích a městech záleží, jestli tyto nové podmínky využijí naplno,“ říká Jaroslav Vymazal, předseda Asociace měst pro cyklisty.
Asociace měst pro cyklisty proto připravuje v letošním roce setkání s odborníky i komunitami ve městech. Pro tento účel založilo sdružení také portál www.dobramesta.cz.
Záštitu převzalo Ministerstvo dopravy ČR, které připravuje vznik národní platformy Partnerství městská mobilita. „Téma se dotýká více resortů, v nejbližší době proto oslovíme především zástupce Ministerstva životního prostředí a Ministerstva pro místní rozvoj,“ říká náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
Aktivity na národní úrovni navazují na stejnojmenný evropský projekt Partnerství městská mobilita (PUM). Ten koordinuje spolu s německým městem Karlsruhe Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a spolupracují na něm i výše uvedená ministerstva i Asociace měst pro cyklisty, které jsou členy poradního panelu.
„Chceme touto iniciativou reagovat na evropské trendy v městské mobilitě,“ vysvětluje Tomáš Čoček. Partnerství zahrnuje spolupráci veřejné správy, firem i místních komunit.
Související články
- Aplikace UrbanCyclers začíná odměňovat své uživatele
- Rekordní počet účastníků soutěže Do práce na kole
- Cyklisté v Bosně a Hercegovině už nemají přilby povinné
- Co lidi motivuje k dojíždění do práce na kole? A co naopak brání?
- Trh s jízdními koly v ČR roste
- Ekonomické přínosy cyklistiky
- Cyklistická akademie učí města, jak zvýšit počet cyklistů v ulicích
- Nový systém ochrany cyklistů představilo Volvo
- Kampaň „Do práce na kole“ ocenila Evropská komise
- Co brání rozvoji cyklistické dopravy v Česku?
Já jsem byl u nich na pobočce v Praze, koupil jsem tam dětem dětská odlehčená kola WOOM
odpověz na tento komentářJá jsem si koupil nové městské kolo v Cyklospeciality v Brně, jsou to odborníci na cyklistiku
odpověz na tento komentářAhoj, poradíte mi kde se v Brně jít podívat po novém kole?
odpověz na tento komentář