Výlety

5 tipů na rovinaté výlety za hranicemi

5 tipů na rovinaté výlety za hranicemi

Ne všichni cyklisté milují kopce, mnozí, zvláště rodiče s dětmi a senioři, upřednostňují rovinatý a méně náročný terén. Tuzemské roviny už jsme částečně prozkoumali, a tak se pojďme podívat k našim nejbližším sousedům – do Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Tip 1.: Německo - Spreewald aneb z kola do lodě

Německo je jednou z evropských cyklistických velmocí a rájů milovníků rovinatých nenáročných terénů. Cyklistická infrastruktura je tam na vysoké úrovni, a tak jsou zde příznivci cyklistiky obvykle spokojení. Velmi atraktivní oblastí je v tomto směru Spreewald;  lesnaté i zemědělsky orientované území ve spolkové zemi Braniborsko. Tato vodou doslova nacucaná krajina historicky náleží k území Dolní Lužice. Místní však mají jasno, bydlí na Blatech (Błóta – bažiny, blata). Oblast Spreewaldu je zelená, rovinatá a k radosti cyklistů protkaná hustou sítí kvalitních cyklistických stezek, a také (vodáci pozor!) neméně hustou sítí přírodních i umělých zavlažovacích kanálů (tzv. "Fließe"). Spreewald patří mezi biosférické rezervace UNESCO a od Prahy je vzdálený přibližně 300 km severním směrem.Cesta vede převážně po dálnici. Do navigace můžete zadat pěkné městečko Burg nebo třeba Lübenau. V oblasti se lze ubytovat v soukromí nebo v kempu.

WWW:
www.spreewald-info.com,
www.bettundbike.de,
www.spreewald.de,
www.spreewald-online.de

 

Tip 2.: Německo - Flaeming, kolo i brusle

Jelikož je Německo opravdu rozlehlé, nabídneme vám ještě jeden tip na výlet; i tentokrát pojedeme zhruba 300 km severním směrem od Prahy. Asi 50 km západně od biosférické rezervace Spreewald se rozkládá další, pro cyklisty (i bruslaře) velmi atraktivní lokalita, zvaná Flaeming-Skate. Mezi všemi „kolečkáři“ je populární zvláště kvůli jemnému asfaltu a rovinatému terénu. Ve Flaemingu na vás čeká neuvěřitelných 220 km stezek, několik hlavních a bezpočet variantních výletních okruhů. Na dobře značených trasách je i pár kiosků a hospůdek, zastřešená i přírodněji pojatá odpočívadla, občas budete míjet i dětské hřiště či dokonce koupaliště. Okolní krajina je zelená; louky, pole, pastviny, lesíky a remízky střídají větší i menší vesnice. Největšími městy v oblasti je Luckenwalde a Jüterbog, opět zde nebývá problém najít ubytování, a to jak v kempu, tak v penziónu. V sezóně je však vhodnější si ubytování zarezervovat.

WWW:
www.reiseregion-flaeming.de

www.flaeming-skate.de
(možnost nastavení češtiny!)

 

Tip 3.: Rakousko - Podunajská stezka

Podunajská stezka patří k nejdelším a nejrovinatějším cyklostezkám v Evropě. Hlavní část stezky vede územím 4 států Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska, s občasnými potížemi se však dá pokračovat až k Černému moři. Rakouský úsek „Donauradweg“je dlouhý přes 400 km, začíná v Pasově a končí u hranic před Bratislavou. Cyklostezka po celé své délce kopíruje líně se valící Dunaj, ať si již z rakouského úseku vyberete jakoukoliv část, vždy bude rovinatá, pro děti a méně zdatné sportovce nenáročná (tedy pakliže nebude foukat protivítr). A jakou část si vybrat? Moc pěkný je kupříkladu úsek mezi městečky Ybbs, Melk a vinařským Kremzem.

WWW:
www.donauradweg.at

www.donau.com

 

Tip 4.: Polsko - Cyklostezka Odra – Nisa

Tuzemského cyklistického nadšence by k výpravě do rovinatého Polska asi nejvíce lákala možnost putování podél pobřeží Baltského moře (více ZDE). Nicméně k moři je to od našich hranic vcelku daleko, a tak můžeme pro začátek vyzkoušet poněkud dostupnější ochutnávku polských cyklostezek. Jedna z nejznámějších (která vás mimochodem provede klidně celým Polskem až k moři) je cyklostezka Odra Nisa měřící 830 km. Na začátek trasy můžete klidně „nastoupit“ už v Čechách, konkrétně u pramene Lužické Nisy v Jizerských horách (rovinka však začne až za Libercem).  Dále pokračujeme podél vodního toku až do Německa k soutoku s Odrou. Stále mohutnější řeka dovede zdatné sportovce až k Štětínskému zálivu a pobřeží Baltu. Trasa končí na ostrově Uznojem (německy Usedom) u Ahlbecku.

WWW:
www.nisaops.cz
cs.wikipedia.org/wiki/Cyklotrasa_Odra-Nisa
www.treking.cz/cyklistika/odra-nisa.htm (pěkný autentický cestopis)

 

Tip 5.: Slovensko - okolí Velkého Mederu

Jihoslovenský Velký Meder (maďarsky Nagymegyer) leží v rozlehlé Podunajské nížině, město proslavily zejména termální prameny a lázně, které mohou skvěle posloužit jako ideální zakončení nejednoho výletu. Převážně zemědělská krajina v okolí lázeňského města je opět rovinatá; severozápadním směrem lze vyrazit například podél pravého břehu vodního díla Gabčíkovo do Bratislavy a z hlavního města SR zase zpět po druhém břehu. Z Mederu lze podniknout i zahraniční výlet přes maďarský Nagybajc (začátek značené cyklotrasy) do půvabného lázeňského Györu.

WWW:
www.ahojvelkymeder.cz/velky-meder/velky-meder-cyklotrasy/
www.turistika.cz/podunajska-nizina?zalozka=tipy

Foto: archiv autorky

 

14.03.2013 - Za hranicemi - autor: Martina Machová - 22690x

Související články

  1. Mistrovství světa v silniční cyklistice hostí Innsbruck
  2. Rakouský Leogang láká na podzim cyklisty, milovníky ferrat i dobrého jídla
  3. Rakouský Leogang láká zkušené bikery, romantické duše i rodiny s dětmi
  4. Dolní Rakousko: tipy na cyklovýlety doplněné výborným jídlem
  5. Na Slovensku si můžete dát na kole i pivo. Ale jen někde
  6. Dvousté výročí vynálezu jízdního kola
  7. Do Polska na svítící cyklostezku
  8. Na cyklodovolenou i s dětmi? Zkuste Dolní Rakousko
  9. Němci zprovoznili první část cyklodálnice na západě SRN
  10. Saalfelden a Leogang lákají na e-biking a kulinářské speciality

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama