Co v zimě pod přilbu? Zakuklete se!
Jezdíte v zimě v šátku nebo čepici? Fouká vám za krk a namrzají vykukující ušní lalůčky? Potom možná přemýšlíte, zda si na podzimní a zimní cyklistickou sezónu nepořídit sportovní kuklu. Sice to není doplněk příliš slušivý, ale zima vám v kukle určitě nebude. Při intenzívnějším výkonu možná spíše naopak.
Jelikož jsme každý jinak anatomicky tvarovaný, jinak otužilý a k jiným nemocem náchylní (někdo trpí na uši, další na dutiny či angíny apod.), navíc míváme i rozdílné estetické nároky, je výběr ideální pokrývky hlavy pod cyklistickou přilbu velmi individuelní záležitostí. Velká skupina cyklistů dává přednost čepicím a šátkům z nejrůznějších moderních materiálů, jiní kombinují lehkou čepici a přilbu s „těžkým“ zimním strništěm. Další objevili kouzlo kukel, které se zdají být co do zajištění tepelného komfortu takřka ideální. Nicméně i kukly mají nejen hřejivé klady, ale i stinné zápory. Pojďme si na obojí posvítit.
Zakuklené KLADY
Naprosto neoddiskutovatelným pozitivem kukel je schopnost zajistit bezvadný tepelný komfort exponovaným částem hlavy – ušním lalůčkům, bradě, obličejovým partiím i krku – které bývají kratšími čepicemi či šátky nedostatečně chráněné. Pravděpodobně jste již také udělali zkušenost, že není-li v chladném počasí dostatečně oblečen krk, hlava, ruce a nohy, je vám prostě zima. A to i přes to, že jste jinak oděni do velmi kvalitního zimního oblečení. V takové situaci pak stačí, aby vám někdo půjčil šátek, lepší ponožky nebo návleky na tretry a hned je při jízdě lépe. V opačné situaci (během jízdy je vám horko) není problém kuklu srolovat a nechat si ji pouze jako provizorní nákrčník, což velmi jednoduše vyřeší i odložení nepotřebného kusu oděvu. Kuklu, kterou si pořídíte pod přilbu na kolo, navíc využijete i na běžkách, sjezdových lyžích a při dalších zimních sportech.
Zakuklené ZÁPORY
Možná je to pohled poněkud subjektivní, ale kukly obvykle nebývají v kombinaci s přilbou příliš slušivé. Navíc v barevnosti a vzorech poněkud pokulhávají za atraktivními čepicemi a šátky. Což by ale v případě cyklistů, kteří pokrývku hlavy stejně schovávají pod přilbu, nemusel být zas až takový problém. Nicméně přejděme od estetična k „praktičnu“. Je sice pěkné, že kukla přetažená přes hlavu a ústa zajišťuje jezdci luxusní tepelný komfort a chrání před mrazivým vzduchem dýchací cesty, je však nutné si uvědomit, že během zvýšené ventilace se na látce sráží vydechovaný vzduch a vlhká látka pak snadno namrzá. Vlhký a mrazivý „obklad“ může po čase způsobit nepříjemné podráždění pokožky obličeje, zvláště jemné dětské a ženské.
Jaké kukly jsou na trhu?
Kukly, podobně jako další pokrývky hlavy, lze pořídit v mnoha provedeních zhruba od 120 do 600 Kč. Samozřejmě je možné zakoupit i velmi luxusní dražší modely. Jednoduché fleecové kukly mají prakticky všude (i v akcích v diskontech, supermarketech i nespecializovaných obchodech – např. Lidl, zimní kolekce Tchibo apod.). Pro tenké moirové, jemné a prodyšné merilové či akrylové kukly musíte již zajít do obchodu se sportovním vybavením (sportovním obchodům mohou v tomto ohledu konkurovat jen obchody pro motorkáře). Při nákupu se neomezujte pouze na výrobky určené výhradně cyklistům, neboť i lyžařské kukly mají cyklistům co nabídnout. Bezvadné bývají kupříkladu nepromokavé a větru odolné kukly z windstopperu nebo výrobky s nejrůznějšími typy membrán (např. Coolmax). V tomto ohledu záleží pouze na vás, jak moc se zimní cyklistice věnujete a kolik chcete do pokrývky hlavy investovat.
RADY A TIPY pro nákup kukly i její údržbu
- U všech pokrývek hlavy, které překrýváte ochrannou přilbou, rozhodně časem oceníte tzv. ploché švy.
- Neomezujte svůj výběr výhradně na prodejny sportovních potřeb, užitečné kousky mívají i v motorkářských obchodech. Zajímavé jsou např. kukly z hedvábí (jsou tenoučké, dle potřeby chladí nebo hřejí, rychle schnou, jsou z přírodního materiálu, hypoalergenní).
- Kukly s membránou neperte v aviváži. Aviváž ovlivňuje funkčnost jednotlivých vláken. Opakovaným praním ztrácí výrobek své cenné vlastnosti.
- Na nákup kukly vyrazte i s přilbou. Platí zde přímá úměra; čím větší obnos se chystáte do nákupu investovat, tím užitečnější je vzít přilbu s sebou a celý komplet si vyzkoušet.
- Zatímco v létě si někteří borci kvůli lepším výkonům holí nohy, v zimě volí metodu opačnou: opačný konec těla si nechávají obrůst hustým zimním vousem :-)
Související články
- Blatníky na horské kolo? Rozhodně ano!
- Pojďte do toho na podzim šlápnout – potřebujete však správné cyklistické oblečení
- Nevzdávejte se cyklistiky ani v zimě
- Chcete vyrazit na výlet s kolem? 5 tipů pro přípravu a vybavení
- Výzva Do práce na kole poprvé také v lednu
- Co si vzít na cyklovýlet? Zkontrolujte svoji základní výbavu
- Test cyklocomputeru Sigma Sport Rox 12.0 Sport
- Cyklistická sezona začíná. Už máte připravený nosič kol?
- Šetřete životní prostředí a vyrazte do práce na kolečkách
- Plánujete letos aktivní dovolenou? Hodit se vám budou nosiče na kola