Články

Elektrokola a mýty o nich

Elektrokola a mýty o nich

Jízdní kola s elektromotorkem již nejsou tak nevšedními a nevídanými dopravními prostředky, jako tomu bylo dříve. Přestože se již šíří z evropských metropolí i do českých měst, stále je obestírají některé mýty.

Hledání alternativních způsobů dopravy je bezesporu pro mnoho jejich příznivců i životním stylem. Používat jízdní kolo ve městech je nejen vstřícnější k ekologii, neboť na něm nepřispíváte ke znečištění vzduchu emisemi, ale také až 4x rychlejší. O zdravotních benefitech ani nemluvě. A elektrokola? Ta přináší další výhody…

Především se na elektrokole, kde vám při šlapání pomáhá elektromotor, pohybujete pohodlně a snadno i do kopce. Na schůzku, do zaměstnání a nebo na přednášku ve škole díky tomu nepřijedete „uřícení“ a zpocení. To jsou důvody, proč zažívají elektrokola jako synonymum „zelené dopravy“ v posledních letech velký boom, a to především ve velkoměstech.

Přesto masivnějšímu rozšíření elektrokol u nás brání několik faktorů a mýtů. Posbírali jsme pro vás ty nejvýraznější, na které jsme se pak podívali pod drobnohledem.

 

 

Pro mě elektrokolo není.

Pokud nepatříte k odmítačům jízdního kola jako takového, je elektrokolo i pro vás. Může na něm jezdit student, špičkový manažer i důchodci. Překážkou jízdy na elektrokole není věk, kondice ani chybějící cyklistické zkušenosti.

 

Když mi dojde „šťáva“, jsem v koncích.

Není pravda. Nejenže na elektrokole zpravidla ujedete bez potíží desítky až stovku kilometrů (dle typu akumulátoru), i když se vám baterie vybije, nic hrozného se nestane. V jízdě totiž můžete pokračovat jako na obyčejném kole, jen vám zkrátka nebude při šlapání pomáhat elektromotor. Vyřešit tento „problém“ můžete u první dostupné zásuvky na elektrický proud.

 

Baterie jsou předražené a neekologické.

Je pravda, že kvalitní akumulátor není levnou záležitostí. Na druhou stranu na ně ale výrobci dávají plnohodnotnou dvouletou záruku a vysloužilé akumulátory lze plně recyklovat.

 

Akumulátor nic nevydrží a rychle se vybije.

Na vybíjení baterie má vliv celá řada faktorů počínaje zatížením elektrokola (hmotností jezdce) a typem baterie konče. Výrazně kapacitu a výsledný dojezd ovlivní styl jízdy, profil terénu i výkon podávaný jezdcem – nejvíce baterii vybíjejí prudká stoupání a časté rozjíždění.

 

Dobít baterii je možné jen tam, kam se vejde celé kolo.

Omyl, baterii lze z kola vyjmout a nabít kdekoliv, kde je k dispozici zásuvka na 230 V.

 

Údržba elektrokola je složitější.

I tento názor je mylný, neboť o elektropohon se prakticky starat nemusíte vůbec. Tak jako u běžných kol se tedy vaše domácí servisní zákroky mohou víceméně omezit jen na seřizování brz a přehazovačky a občasné namazání řetězu.

Elektrokola jsou více nebezpečná.

Tento argument není ničím podložen. Ano, na kola s elektromotorem je třeba si zvyknout, ale na dobré se zvyká velmi rychle. Elektrokola dosahují většinou maximálních rychlostí na rovině okolo 25 – 27 km/hod., což není rychlost závratná a srovnatelná s běžnými koly. Krom toho jsou elektrokola vybavena stejnou povinnou výbavou, jako kola obyčejná – mají světla i odrazky.

 

Při jízdě a při brzdění se baterie dobíjí.

Bylo by to příjemné, ale na přesun technologie KERS známé z formulí jedna si ještě budeme muset chvíli počkat. Podobně jako dynamo by vás dobíjení akumulátorů za jízdy brzdilo. Schopnost uchovat energii brzdění většina elektrokol rovněž nemá (ale vyrábí se i taková).

 

Když zmoknu, kolo se tím zničí.

Doby, kdy jsme poroučeli větru a dešti, jsou už naštěstí pryč. Proto se musíte smířit s tím, že se vám může stát, že vás po cestě do práce nebo z práce někdy déšť zastihne. Nemusíte mít obavy z každého deště. Mírná sprška kolo nemůže ohrozit. Silnější déšť, při němž už by se voda mohla dostat do elektronických částí, už ale elektromotor může vyřadit z funkce (než mechanismus zase vyschne). Vyhýbejte se ale projíždění hlubokých kaluží, hodně vody dokáže elektroniku kola vyzkratovat.

 

Provoz elektrokola je drahý.

K pořízení elektrokola je sice zapotřebí větší investice (20-45 tisíc korun), ale jedno nabití akumulátoru vyjde asi na 2,80 Kč a jeden kilometr jízdy tedy na přibližně 4 haléře.

 

Jaké máte zkušenosti s elektrokoly vy? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!

15.06.2011 - Elektrokola - autor: redakce - 46347x

Související články

  1. Dvě kola nominována v soutěži Designs of the Year 2013
  2. Chcete elektrokolo? Postavte si ho!
  3. Podle statistik prodejů kola válcují auta
  4. Inteligentní elektropohony BionX pro jízdní kola
  5. Prodeje elektrokol překvapují i v těžké době
  6. Nejdelší cesta na elektrokole odstartovala
  7. Vídeň dotovala 7800 jednostopých elektrovozidel
  8. Elektrokola pravděpodobně podraží
  9. Elektrokola jsou bezpečná, ale záleží na rychlosti
  10. VIDEO: Elektrokolo chce mít každý

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Další příspěvky

  1. avatar
    #5 PavelHK - vloženo: 05.11.2013 v 17:28:42

    Taky přemýšlím o elektrokole, není to zrovna malá investice, ale jsem zvyklý na své kolo, tak mě láká elektrosada, četl jsem toho o nich celkem dost a kvalitou je na tom nejlépe prý Bionx - http://www.elbikes.cz/shop/zobrazprodukt/391-bionx-sl-250-ht-dt-l-elektrosada-s-baterii-do-ramu.html. Myslíte, že to za ty peníze stojí opravdu za to? Je to dost drahá záležitost, ale když to bude dlouho sloužit..

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #4 Jindra - vloženo: 06.01.2012 v 17:02:41

    ekolo jsem si postavil pomocí přestavbového kitu Magic Pie z Authora Reflex z roku 2000, kit sál 6.5, baterie 11 tisíc, ale to protože že jsem chtě to "nej" na trhu.

    Při brždění kolo rekuperuje, účinnost dobíjení nejsem schopen zatím posoudit, ale jsem schopen posoudit brzdný účinek při rekuperaci, a to je výhodou.

    Ovšem není pravda, že na kole se "nechá ject" jako na normálním když dojde baterie, jednak je to o dost težší a navíc se musí přešlapávat ten motorek, čili klade to odpor,a nikoliv zanedbatelný. To je daň za ten bezkartáčový moror bez volnoběžky s rekuperací.

    1. na tento komentář reaguje Petr — #
    2. na tento komentář reaguje Petr346 — #7
    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #3 i4Rene - vloženo: 25.11.2011 v 21:26:22

    "K pořízení elektrokola je sice zapotřebí větší investice?" Ani ne, pokud je člověk trošku šikovný, může mít EV bike za cca 10 tisíc zakoupením kitu na přestavbu :)

    http://www.evbike.cz/

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #2 dobrota - vloženo: 02.10.2011 v 02:14:24

    Chtěl bych si koupit elektromotor od Bosch. Jen se obávám, aby se to neprodražilo nutností koupit nový rám.

    http://www.facebook.com/pages/Bosch-eBikes-System/268604219824045#!/pages/Bosch-eBikes-System/268604219824045?sk=wall

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #1 robin - vloženo: 25.07.2011 v 14:39:37

    zajímavý článek..který je navíc vypovídající. nově jsem majitelem elektro kola, které jsem koupil ve specializované prodejně www.akumo.cz a jsem mile překvapený jeho funkčností a využitelností.. dnes si bez e-kola pohyb po městě nechci ani představit

    odpověz na tento komentář

Další příspěvky

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama