Domů » Rady

Rady

Investice do zimních treter se vyplatí

Investice do zimních treter se vyplatí

Patříte mezi ty cyklisty, kteří se svého koníčku nedokáží vzdát ani v zimních měsících? Rádi se na kolo vydáváte i do závějí sněhu a za třeskutých mrazů? Právě pro vás tedy mohou být zimní tretry tipem o co napsat Ježíškovi - jsou výrazně komfortnější než pouhé používání návleků.

Ani když rtuť teploměru klesne výrazně pod bod mrazu a silničáři mají kvůli sněhu o práci postaráno, nemusíte se vzdát svého bikování. Kdo si jízdu ve sněhu už vyzkoušel, jistě nám dá za pravdu, že to má své kouzlo. Nepříjemným doprovodem zimních vyjížděk je ale působení mrazu na periferii, ať už na prsty rukou nebo nohy. Dnes se pozastavíme nad tématem zimních treter, které se stávají čím dál častějším vybavením notorických cyklistů, jež se kola nedokážou vzdát ani v zimě.

 Používání běžných treter, ve kterých jezdíte během sezóny, je ve spojení s návleky jistě možné. Ale tato kombinace má své limity. První z nich jsou vlastní tretry, které jsou velmi často konstruovány tak, aby dobře ventilovaly, což nemůžeme v zimě ocenit. Jestli do letních treter, které vám perfektně sedí při použití tenké letní ponožky, dostanete více vrstev ponožek a nebo teplejší a tudíž většinou tlustější ponožku, je rovněž otázkou (nehledě na to, že podle našich zkušeností noha nacpaná v tretře prochladne ještě rychleji). A konečně návleky jako svrchní vrstva kryjící tretry sice pomoci můžou, ale zpravidla jen po omezenou dobu (která se krátí přímo úměrně s přibývajícími stupni pod nulou, vlhkostí a silou větru). Slabým místem je například podrážka v místě kufru, kudy noha prochladne nejochotněji. A při chůzi ve sněhu stačí pár kroků a mezi návlek a tretru se vám dostává sníh.

Řešením, které může v zimě jízdu na kole výrazně usnadnit a zpříjemnit, jsou zimní tretry. Ty slibují lepší izolační vlastnosti proti nízkým teplotám i vlhkosti a tudíž větší komfort. Ubráníte se díky nim nekonečnému zkoušení, jaká varianta ponožek, návleků, potažmo dalších úprav (igelitový pytlík mezi tretry a návlek, alobal pod stélku, hřející vložky, …) vám zajistí nohy v teple. Na druhé straně mince stojí negativum další nemalé investice a také design, který vám může více připomínat turistické pohorky než cyklistické tretry.

 

Kdo se přes obě zmíněná negativa přenese, může těžit z výrazně lepší ochrany proti větru, dešti, mrazu i sněhu. Jeho laborování před jízdou se ztenčí na jedinou otázku, a to jaké ponožky si do treter obout. Většina uživatelů zimních treter doporučuje volit tretry o půl čísla až číslo větší, než jaké máte běžně, a to právě kvůli možnosti použít do většího mrazu teplejší ponožky či několikatery tenké ponožky bez nepříjemného tlaku na chodidla v tretře. A návleky na zimní tretry pak už použijete snad jen za skutečně silného studeného větru, mokra nebo přecitlivělosti na chlad.

Zimní tretry mívají výrazně mohutnější konstrukci než jejich letně-sezónní protějšky. Jiná je podrážka i podešev, k výrobě svrchní části treter bývá používána nepromokavá kůže nebo umělá kůže v kombinaci s neoprénem a gumovými prvky, někdy se o patřičný funkční výkon obuvi stará i membrána typu Gore-tex. V útrobách treter vládne měkoučko a teploučko, zde je paralela s civilní zimní obuví nebo zmiňovanými turistickými pohorkami patrná.

 

 

Odpůrci zimních treter kromě finanční náročnosti upozorňují na o poznání horší přenos síly na pedál, ale budete patrně mile překvapeni. Nehledě na to, že v zimním období nejde většinou o podávání kdovíjakých výkonů  a i kdyby byl přenos sil při šlapání skutečně o něco horší, jde o handicap nevýrazný. Profitovat naopak můžete z podrážky, která není kryta návlekem, v momentech, kdy potřebujete z kola seskočit, a překročit padlý kmen nebo kolo v hlubokém sněhu nějakou dobu tlačit, což se vám při bohaté sněhové nadílce rovněž stát může.

Chcete-li tedy napsat Ježíškovi o podobný dárek pod stromeček, měl by si připravit částku až šest tisíc korun. Nejlevnější jsou na českém trhu dlouhodobě Exustar SM343, které lze na internetu a v některých prodejnách stále ještě sehnat i do tří tisíc korun. Naopak za SiDi Diablo Gore zaplatíte 5800 Kč, tedy takřka dvojnásobek.

Připravili jsme pro vás přehled zimních treter dostupných na českém trhu...

 

Seznam stránek článku:

  1. Investice do zimních treter se vyplatí
  2. Zimní tretry - tipy pro nákup
15.12.2011 - Doplňky - autor: Tomáš Gladiš - 32397x

Související články

  1. Nová letní kolekce dresů od značky Kalas
  2. Výzva Do práce na kole poprvé také v lednu
  3. Boty do města nebo na kolo? A proč ne obojí?!
  4. Jak vybrat boty na kolo VIDEO
  5. Tipy jak na mráz, déšť a vítr
  6. Jak teplota ovlivňuje namazání řetězu a funkci řazení
  7. Red Dot za design pro cyklistické kraťasy taiwanské značky Slo’o
  8. Jak vybrat cyklistickou obuv?
  9. Fatbike hitem sezóny 2015
  10. Boty na kolo pro každého: Giro Rumble

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 Otas_Podoli - vloženo: 08.12.2017 v 15:37:57

    Ahoj, Exustar jsem měl asi 3-4 roky, potom se odlepila podrážka a nikdo neumí přilepit (ševce mám jinak šikovného...)

    Takže za mne palec dolů za levnější boty.

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama