Domů » Rady

Rady

Jak předejít defektům kol

Jak předejít defektům kol

Kromě klasické možnosti používat běžné pláště s duší dnes existuje celá řada dalších způsobů obutí. Některé z nich dokonce díky speciálním roztokům umožňují píchnutí a procvaknutí duše zabranít. Jaké jsou trendy v této oblasti?

Nedávno jste se na našich stránkách dozvěděli, jak správně vyměnit na kole píchlou duši. Dá se ale defektům vůbec zabránit?

Není snad cyklista, který by měl defekty a měnění duše rád. Na kole chce každý z nás jezdit a ne ztrácet drahocenný čas něčím tak nezábavným. Proto je na trhu několik možností, jak se před defekty ochránit. Jedním z posledních trendů je používání protidefektových latexových roztoků a bezdušové systémy.

 

Je použití duší překonané?

Rozhodně nelze tvrdit, že by s bezdušovými systémy a zacelovacími roztoky klasické duše přestaly existovat. Instalace těchto novátorských možností je totiž stále ještě finančně nákladnější a tak se výrobci duší pro cyklisty nemusí bát o svůj chléb. Běžné duše tak bude stále ještě používat většina cyklistů.

O tom, že jsou latexové roztoky skutečnou inovací, není ale pochyb. Na trhu se tak objevují už i duše, které mají tento protidefektový roztok v sobě z výroby. I to tedy může být jedna z možností pro příznivce klasiky, kteří ale zároveň chtějí svou ochranu před defektem zvýšit.

Další zajímavostí samozacelující se duše (viz článek na partnerském webu MTBS).

Firma Foss na její výrobu použila místo tradiční gumy makromolekulární termoplast TPE. Díky tomuto polymernímu materiálu jsou tyto duše elastické, průhledné a lehké. K zajímavým vlastnostem termoplastů patří jejich tvarová paměť - materiál se po deformaci vrací do původního stavu a tak například při propíchnutí hřebíkem se duše Foss neroztrhne, ale utěsní místo průrazu. Vzduch tak neutíká a vy můžete vesele pokračovat ve vyjížďce.

 

Bez duše, ale zato s roztokem

Podobně jako u automobilů nebo motorek existují i v cyklistice bezdušové systémy. Jeden z nich nese označení UST, což znamená, že plášť má zvláštní patku, která dokonale sedne do ráfku (rovněž uzpůsobeného z výroby). Tím se celý komplet utěsní a přináší všechny výhody. Bezdušový plášť totiž můžete podhustit, aniž by hrozilo proražení duše (která v kole není) a plášť má tedy lepší přilnavost k terénu, lepší záběr a nabízí komfortnější jízdu. Nevýhodou tohoto řešení je, že musíte pořizovat zvláštní pláště a mít na kole také speciální ráfky.

Větší variabilitu bezdušové technologie přinášejí systémy využívající roztoku latexu pro eliminaci defektů. Ty je možné použít i s normálními plášti, ale i s bezdušovými plášti. Výhodou je, že nepotřebujete zvláštní ráfky a bezdušový systém si můžete vytvořit i na ráfku běžném. Stačí jej jen utěsnit páskou, která bývá součástí balení bezdušového setu.

 Pevnou nylonovou páskou se přelepí otvory od niplů, na ni pak přijde gumová těsnící páska s ventilem. Pak již stačí jen nazout plášť a do nasazeného pláště aplikovat dle návodu dané množství těsnícího roztoku. Ten utěsní kontakt ráfku a pláště a navíc zabrání unikání vzduchu přes plátno pláště. Po nasazení pláště s kolem otáčíme a přitom jej mírně nakláníme, aby se latex dostal na celou vnitřní plochu pláště i do místa patky a těsnící gumové pásky v ráfku. Na závěr kolo nafoukáme pumpou či kompresorem. Latexový roztok při kontaktu se vzduchem rychle zasychá, takže utěsnění je okamžité.

Ač může popis znít jednoduše, až tak snadná instalace bezdušového systému není. Vyžaduje zručnost a především zkušenosti, proto se při první instalaci určitě spolehněte na pomoc někoho, kdo již instalaci bezdušového systému prováděl. Hlavními benefity je hmotnostní úspora, nevýhodou je složitější instalace a nižší odolnost klasického pláště.

Pokud ale použijete bezdušový plášť s označením UST a k tomu i UST ráfky, stává se montáž výrazně jednodušší protože UST plášť je oproti klasickému plášti opatřen vnitřní vrstvou gumy a  speciální patkou. Kombinace UST a protidefektového roztoku je dnes asi nejspolehlivějším z bezdušových systémů.

Dalším krokem je patent TNT neboli Tube No Tube - tyto pláště mají patky jako UST pláště, ale nemají vnitřní vrstvu gumy. Ta je nahrazena aplikací malého množství latexové pěny nebo tekutého latexu, což s sebou přináší další úsporu hmotnosti.

 

Pro koho

Největší využití dnes majíbezdušové systémy v horských kolech. Jezdí se v terénu a tudíž je zde riziko defektu či procvaknutí asi největší. Pro klid duše však protidefektové roztoky využívají i cestovatelé na krosových kolech, občas je toto řešení vidět i ve světě silniční cyklistiky nebo mezi cykloturisty. Za ten klid to totiž stojí...

 

05.09.2011 - Údržba kola - autor: redakce - 28573x

Související články

  1. Nepodceňte správnou přípravu kola na sezónu
  2. Oslavte 25 let Českého ráje s 20% slevami na vše
  3. Nový bezdušový tmel od Finish Line
  4. Kontrola kola před jízdou: vyvarujte se povolenému kolu i skřípění řetězu
  5. Duše, která se sama nahustí během jízdy
  6. Jak se vyrábí cyklistická duše?
  7. Jak teplota ovlivňuje namazání řetězu a funkci řazení
  8. Představujeme SuperB - sady nářadí pro všechny
  9. Na jaký tlak nafouknout pláště?
  10. Maxbike připravil videa o servisu jízdních kol online

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama