Domů » Rady

Rady

Mají cyklistické přilby dostatečné odvětrání?

Mají cyklistické přilby dostatečné odvětrání?

Výrobci cyklistických přileb se až dosud předháněli v počtu děr u svých výrobků a s vyšším počtem ventilačních otvorů proklamovali lepší schopnosti ochlazování hlavy. Je tomu ale skutečně tak?

Zajímavá studie publikovaná v odborném časopisu Journal of Sports Science zkoumala možnosti přileb v ochlazování hlavy cyklisty při výkonu. Zjistilo se, že mezi čtyřiadvaceti přilbami zahrnutými do výzkumu jsou velké rozdíly. Že některé otvory na přilbách jsou nejen zbytečné, ale dokonce kontraproduktivní. A také že je možné vyrobit přilbu tak, aby míra bezpečí a ventilace byla v daleko lepším poměru.

Vybraných čtyřiadvacet cyklistických přileb bylo testováno ve větrném tunelu na formě připomající tvar lidské hlavy s možností zobrazení tepelných parametrů. Zkoumal se především vliv umístění ventilačních otvorů a délka ventilačních tunelů v konstrukci přilby, ale třeba i vliv vlasů na výsledný chladící efekt přilby.

 Ve výsledcích byly mezi jednotlivými přilbami až 30% rozdíly. Ukázalo se, že neplatí pravidlo čím více a čím větší průduchy, tím lépe. Mnohem více totiž záleží na umístění ventilačních otvorů. Vyšlo také najevo, že na některých přilbách mají ventilační otvory spíše kontraproduktivní efekt a že proudění vzduchu ovlivňují spíše negativně. Studie třeba potvrdila, že velmi záleží na řešení zadní části přilby, která může proudění vzduchu přilbou ovlivnit jak velmi pozitivně, tak i velmi negativně – může totiž proud vzduchu vycházejícího z přilby zpomalovat, což se na ventilačním parametru neprojeví dobře. Předávání tepla pryč z hlavy snižují významnou měrou také vlasy.

Někteří výrobci vyrábějí své přilby s využitím podobných metod, jako vědci v tomto výzkumu. Přesto autoři studie říkají, že celkově v oblasti výroby cyklistických přileb chybí systematický výzkum a že je v mnoha případech možné přetvořit strukturu cyklistické přilby tak, aby byla vyšší bezpečnost spojena s lepší ventilací.

 

Jde to i bez otvorů

Současný trend v cyklistice ukazuje zajímavý vývoj. Na letošní Tour de France (a někteří schopní pozorovatelé si toho mohli u některých profesionálních týmů všimnout už i dříve) se objevily „aero“ přilby takřka bez ventilačních otvorů. V silniční časovce je tento trend už obvyklý a kvůli aerodynamice se používají tzv. kapky, ale v běžných etapách to dosud časté nebylo.

 

Tým Sky používá již nějaký čas „zaslepené“ přilby Kask. Skutečným převratem je ale až nový model Air Attack od značky Giro, který spíše než cyklistickou přilbu připomíná přilbu hokejovou. Na Tour de France ji používal třeba tým Rabobank, objevila se i na hlavách jezdců Garmin-Sharp. Přinést má lepší aerodynamické vlastnosti a sama značka Giro řadí nový model mezi modely Selector a Aeon. Air Attack má jen šest větracích otvorů, ale ve své kontrukci má vnitřní vedení vzduchu, s nímž prý ochlazuje přilbu lépe než model Selector a hůře než Aeon.

V následujícím videu se můžete o vývoji této aero přilby dozvědět více…

18.10.2012 - Doplňky - autor: Tomáš Gladiš - 15229x

Související články

  1. Blatníky na horské kolo? Rozhodně ano!
  2. Pojďte do toho na podzim šlápnout – potřebujete však správné cyklistické oblečení
  3. Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
  4. Nevzdávejte se cyklistiky ani v zimě
  5. Bez čeho na kolo nesedat aneb jak předejít případným katastrofám
  6. 5 tipů jak nepřijít o kolo
  7. Chcete vyrazit na výlet s kolem? 5 tipů pro přípravu a vybavení
  8. Přilba, která vám sama zavolá pomoc
  9. Co si vzít na cyklovýlet? Zkontrolujte svoji základní výbavu
  10. Test cyklocomputeru Sigma Sport Rox 12.0 Sport

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama