Články

General Motors chce vyrábět elektrokola

General Motors chce vyrábět elektrokola

Americký automobilový koncern General Motors představil svůj plán začít v příštím roce dodávat na trh dva modely elektrokol. Je to známka nového trendu, který souvisí s příchodem a masivním rozšířením elektromobility v automobilovém průmyslu?

 

Koncern General Motors (dále GM) je jedním z největších výrobců automobilů na světě. Vyrábí osobní a nákladní automobily ve více než třiceti zemích světa a zastřešuje nejen čtyři značky původem z USA (Buick, Cadillac, Chevrolet a GMC), ale i australský Holden, trojici čínských značek, ve kterých je GM spoluvlastníkem, a také další, v současné době neaktivní automobilové značky jako např. Pontiac, Oldsmobile, Hummer nebo Saturn. V minulosti do portfolia značky patřil i Opel, Vauxhall nebo Saab.

 

Koncern teď ale představil i další plány, které jdou mimo jeho obvyklý záběr - chce začít vyrábět elektrokola. Pro začátek by mělo jít o dva modely ebiků, z nichž jeden má být skládací a druhý kompaktní. V obou případech má jít o elektrokola vhodná především pro městskou mobilitu, kde se prostupnost aut potýká s problémy a elektrobiky jsou ideálním způsobem jak doplnit/rozšířit mobilitu tam, kde automobilová doprava kolabuje.

GM k této příležitosti chystá vlastní pohonný systém a nebude tedyy využívat žádný se současných systémů pohonu na trhu s elektrokoly. V nedávné minulosti už GM pracovalo na vývoji nového elektrokola a to ve spolupráci s kanadskou značkou BionX. Studie specifického skládacího kola ale nakonec nebyla převedena do výroby, protože původní odhad výrobních nákladů byl nakonec výrazně překročen. Šlo nicméně na první pohled o velice zajímavý koncept (viz obrázky v rámci tohoto článku).

 

Pro BionX byla případná spolupráce s GM zřejmě velice důležitá a měla firmu vyvézt z červených čísel. Po zrušení plánovaného kontraktu tak na sebe nenechala dlouho čekat logická reakce. Firma BionX tak musela být letos na jaře převedena pod nucenou správu.

Konkrétní informace o technických detailech ani cenách a použitých technologiích zatím zástupci koncernu GM nepředstavili, nicméně vyhlásili zajímavou soutěž na návrh nejlepšího jména pro nový elektrobike. Vítěz, podle jehož návrhu bude novinka pojmenována, si odnese velice slušnou odměnu ve výši 10 000 dolarů.

 

08.11.2018 - Elektrokola - autor: Petr Bureš, Tomáš Gladiš - 1653x

Související články

  1. Elektrická silnička od Maserati má prestižní cenu za design
  2. UCI zavádí mistrovství světa na e-biku
  3. Leaos je elektrický single-speed s odnímatelnou baterií
  4. oh!bike je jedním z nejlehčím elektrokol do města
  5. Staré kolo na odpis? Nikoliv, Petr Mikulka z nich vyrobí elektrokolo
  6. Krádeží elektrokol přibývá
  7. Z Tesly k elektrokolům
  8. Baterie elektrokol se po zimě nemusí probudit
  9. Rubbee staví systém elektropohonů na hlavu
  10. Představení elektrokola Apache Manitou MX

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Příslušenství / Kumar179

Indian Tourist Visa For India

Jízdní kola / miroslavjuriga

Bicykel

Reklama