Jak poznat na kole celý svět? Se skládačkou můžete i do letadla
Skládací kolo vám umožní poznávat ze sedla prakticky celý svět. Vejde se do většího kufru či přepravního vaku a ušetříte si tak poplatky za nadměrná zavazadla.
Moderní skládačky váží okolo 11 kilogramů, ty lepší i kolem deseti. Není tedy problém zabalit kolo do tašky, kufru nebo přepravního vaku a cestovat po celém světě. Můžete se pohybovat po světových metropolích, skladovat vaše kolo v hotelových pokojích a zažít atmosféru jednotlivých zemí na vlastní pěst.
U většiny aerolinek můžete létat se zavazadlem o hmotnosti 22-23 kilogramů a skládačka ve složeném stavu zpravidla sedí i do limitů rozměru zavazadla. Poté, co skládací kolo složíte do zavazadla, zůstane vám pořád ještě dobrých 10 až 12 kilogramů na další věci, které pro vaše cestování potřebujete.
Titanová skládačka Helix uspěla na Kickstarteru
Ultralehkou skládačku s 24" koly představila před rokem a půl na Kickstarteru kanadská společnost Helix. Projekt dospěl až k realizaci, protože mezi uživateli Kickstarteru se vybralo dva a čtvrt miliónu kanadských dolarů. Helix má větší kola než konkurence, kotoučové brzdy a díky titanu váží pod deset kilogramů. Složit jej můžete na rozměr 66 x 58 x 24 cm
Sofistikovaná a přitom estetická skládačka oceněná cenou Red Dot
Dalším příkladem zajímavé skádačky je skládačku určená primárně do města. Díky 20" kolům je dobře ovladatelná a navíc disponuje unikátním mechanizmem pro složení, pro které není potřeba jakýkoliv klíč nebo nářadí. Totéž platí pro nastavení výšky sedla a řidítek. Skládací kolo VELLO má robustní konstrukci, CrMo rám a vzadu skrývá dokonce i malý tlumič pro vyšší komfort.
Elektroskládačka, která smí do letadla
Elektrická skládačka Seattle Cycles Burke 20 Electric je trochu těžší (13,5 kg), ale jde o stroj s 20" koly a elektromotorem. Podle zakladatele firmy jde o nejlehčí skládačku na světě, která může oficiálně létat se svým majitelem. Vzhledem toto kolo hodně připomíná tradiční kola značky Brompton. Konstrukci rámu z titanu má na svědomí značky Lynskey, která je specialistou na titanové rámy jízdních kol, a také další komponenty bicyklu jsou vysoce kvalitní - například sada Sram XX1. Elektromotor s výkonem 300 wattů pohání ze 100 Wh baterie přední náboj a podle tvůrců jde o největší baterii, se kterou můžete na palubu letadla. Složit je možné toto kolo do minuty. Pokud vás neodradí cena cca 10 tisíc dolarů, můžete mít exkluzivní skládací elektrokolo na cesty...
Související články
- Španělská Orbea představila městského krasavce Diem
- Specialized Turbo Porto praktický náklaďák
- Bosch eBike Systems se zasadí o účinnější recyklaci baterií
- Gogoro představuje Eeyo 1, ultralehké elektrokolo do města
- Elektrická silnička od Maserati má prestižní cenu za design
- UCI zavádí mistrovství světa na e-biku
- General Motors chce vyrábět elektrokola
- Leaos je elektrický single-speed s odnímatelnou baterií
- oh!bike je jedním z nejlehčím elektrokol do města
- Staré kolo na odpis? Nikoliv, Petr Mikulka z nich vyrobí elektrokolo