Domů » Rady

Rady

Na kole to klouže? Obujte brusle!

Na kole to klouže? Obujte brusle!

Ne všichni cyklisté jsou „kolosportem" posedlí tak, že si sedlo v zimních měsících doslova nechají přimrznout k pozadí. Sezónní cyklisté, jejichž kolo nyní odpočívá ve sklepě, obouvají běžky, sjezdové lyže, brusle nebo si třeba vyzkouší i méně okoukané dálkové bruslení. Posílí tak nejen svaly dolních končetin a hýždí, ale i...

Pokud ani v zimě nehodláte posedávat mezi čtyřmi stěnami, ale patříte mezi milovníky tzv. outdoorových sportů, tedy sportů provozovaných venku v přírodě, pravděpodobně vyrážíte na běžky, či chodíte po zimní krajině pěšky. Možná jste si oblíbili „skialpy“, nebo jste věrní klasice – sjezdovkám, grogu a vleku u chaty.  Nicméně ne každý z nás má vhodný lyžařský terén za humny, a tak se mnohdy musíme spokojit s horskými „víkendovkami“, které mohou být vzhledem k trvající finanční krizi spíše občasnou záležitostí. Máte-li tedy hory daleko a do kapsy hluboko, určitě se poblíž najde nějaký zamrzlý rybník, jezero nebo zimní stadión, kde zaplatíme obvykle méně, než za vstup do bazénu či permanentku na vlek.

Bruslení je vděčný sport; bruslíte-li v přírodě, je sportem finančně nenáročným, přesto však může sportem „výživným“, zvláště ve své typicky severské podobě, Švédskem vonícím dálkovým bruslením.

Bruslenívytrvalost, posilování, rovnováha

 Sportovně laděné bruslení má podobné energetické nároky jako běh. Energetická spotřeba je stejně jako u běhu (cyklistiky apod.) úměrná délce trati a intenzitě pohybu. Pokud si tedy dáte hodinku hokeje na rybníku, nebo vydržíte v ostřejším tempu kroužit hodinu po ledové ploše, rozhodně ukojíte svůj hlad po pohybu.

Bruslení na delší tratě samozřejmě nejvíce namáhá (a tedy i posiluje svalové partie dolních končetin a hýždí (všimli jste si někdy stehen útlé Martiny Sáblíkové? A jak jí to na kole jezdí!). Nicméně oproti cyklistice jsou vzhledem k charakteru pohybu a práci paží více zapojeny i některé svalové skupiny horní poloviny těla, zejména vzpřimovače páteře a trapézy. Zatížení těchto svalů se pak odvíjí od intenzity práce paží.

Tzv. dálkové bruslení, velmi populární např. ve Švédsku, lze bez diskuze zařadit mezi náročnější silově-vytrvalostní sportovní disciplíny. Intenzivní pohyb bruslaře na delší trati výtečně trénuje vytrvalost, sílu, ale také koordinaci pohybů a rovnováhu. Kromě toho, že si při bruslení dáte řádně do těla, „prosvištíte“ i řadu dalších motorických dovedností.

Dálkové bruslení: Máme se ještě co učit!

Samozřejmě, že i na zamrzlém Lipně (http://www.lipensko.org/bezky_brusleni_lipno.php), asi nejrozlehlejší upravované přírodní bruslařské lokalitě u nás, můžete bruslit na normálních bruslích. Možná vás však časem budou bolet nohy a v náročnějším přírodním terénu nebudou klasické brusle tak dobře držet směr a překonávat nerovnosti. Jejich nože jsou totiž na delší tratě na přírodním ledu krátké, a to doslova.

 Pro řešení je třeba vyrazit až ke švédským bruslařským nadšencům a nechat se inspirovat jízdou na tzv. nordických bruslích. Tyto speciální brusle, určené zejména k jízdě na delších přírodních tratích, tzv. cross country bruslení, lze naštěstí sehnat už i u nás (např. www.nordickebrusle.cz).

Hlavním rozdílem mezi klasickými a nordickými bruslemi je v jejich konstrukci; nordická brusle je vlastně jen jakýmsi dlouhým připínacím nožem, který se připevňuje k botě na běžecké lyžování pomocí důvěrně známých typů vázání – NNN a SNS. Tato konstrukce umožňuje brusle na hůře sjízdných nebo dokonce nesjízdných místech rychle sundat a místo překonat pohodlně a bezpečně pěšky. Dle způsobu připevnění bruslí k botě jste již asi pochopili, že pata nordických bruslí je volná a bruslení tak připomíná pohyb na běžkách, a to včetně použití hůlek. Jelikož je pohyb na zamrzlých vodních plochách (jezerech, rybnících, přehradách a řekách) sportem potencionálně rizikovým, je nutné dodržovat určitá bezpečnostní opatření: např. nechodit na „icetrack“ sám, mít v batohu náhradní oblečení v nepromokavém obalu.

Důležité je i osvojení si alespoň elementárních znalostí o rozeznání bezpečných a nebezpečných zón. Velmi vhodné je vlastnit speciální záchranné hroty neboli vyprošťovací bodce.

Kam pro rady i tipy na výlety?

Bezvadným zdrojem informací je v Čechách zatím ojedinělá publikace „Na bruslích Českou republikou – Nesoustavný turistický průvodce po Čechách a Moravě, jak je lze vidět ze zamrzlých hladin“ od kolektivu autorů Radka Mikuláše, Jana Stodola a Tomáše Matouška. Kniha, která vyšla na sklonku roku 2005, se sice shání již vcelku obtížně, ale obvykle ji mívají v dobře zásobených knihovnách a některých internetových obchodech.

 

V úvodní části najdete teoretické rady, pokyny a spoustu praktických informací o vybavení, bezpečnosti apod., v další části vás čekají samotné tipy na kratší, delší i opravdu dlouhé výlety po zamrzlých českých tocích i stojatých vodách.  Popisy jednotlivých výletů neopomíjí ani přírodovědecký výklad s upozorněním na zajímavá místa i památky na březích. Pokud se necháte zlákat, a na „icetrack“ se skutečně vydáte, odměnou vám mimo jiné bude i nezvyklý pohled na krajinu z naprosto jiného úhlu, než jste zvyklí ze sedla kola.

Zajímavé informace o dálkovém bruslení najdete např.:
http://brusleni.e-zpravy.cz/
Dálkové bruslení na přírodním ledě (svetoutdooru.cz)
Na bruslích po zamrzlých řekách a přehradách (ihned.cz)
Cross country bruslení (Rádio Wave)

05.01.2011 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 13703x

Související články

  1. Výzva Do práce na kole poprvé také v lednu
  2. Na Mallorcu s tréninkovým a rehabilitačním centrem Alltraining.cz
  3. Tipy jak na mráz, déšť a vítr
  4. Jak teplota ovlivňuje namazání řetězu a funkci řazení
  5. Chcete zlepšit svou kondici? 5 rad jak na to
  6. Fatbike hitem sezóny 2015
  7. V zimě jezte jinak než v létě, radí naši předkové i čínská medicína
  8. Stopa pro život odstartuje na Šumavě
  9. Zima ve Velkých Karlovicích: sjezdovky, běžky i relax
  10. Jezdím na kole - potřebuji sporttester? A jaký?

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama