Články

Solární cyklostezka v Nizozemí funguje ještě lépe, než se čekalo

Solární cyklostezka v Nizozemí funguje ještě lépe, než se čekalo

Před rokem a půl jsme psali o první solární cyklostezce na světě, která díky unikátnímu povrchu převádí sluneční paprsky na elektrickou energii. Teď se ukazuje, že troufalý nápad nebyl vůbec špatný a že se možná otevírá nová cesta využití sluneční energie...

 

 

SolaRoad je výsledkem spolupráce privátního sektoru, vlády a akademiků. První prototyp vznikl už v roce 2010 a po laboratorním testování s dobrými výsledky bylo rozhodnuto o pokračování projektu. Stezka je postavena z článků krystalického křemíku, které jsou zapuštěny do betonu a překryty asi centimetrovou vrstvou tvrzeného skla. Aby SolaRoad neklouzala, je její povrch ošetřen speciálním nelepivým povlakem. Zároveň ale musí povrch "odpuzovat" špínu, aby mohly solární panely pracovat, a přitom všem být dostatečně odolný. To byla pro vývojáře jedna z největších výzev.

V rámci pilotního projektu SolaRoad byla mezi čtvrtěmi Krommenie a Wormerveer v Amsterodamu solární cyklostezka, která je schopna vyrábět elektrickou energii z dopadajících slunečních paprsků, postaveno prozatím v délce 70 metrů. Kvůli nemalé investici, která jen v tomto krátkém úseku představovala zhruba tři milióny euro, se s očekáváním čekalo na první vyhodnocení úspěšnosti pilotního projektu.

Povrch cyklostezky je vyroben z odolného materiálu

Podle prvních propočtů by 100 metrů stezky SolaRoad dokázalo vyprodukovat ze slunce takové množství elektrické energie, že by to vystačilo pro tři rodinné domy. Reálné výsledky z několika měsíců provozu ale překvapily i samotné tvůrce myšlenky. Cyklostezka totiž funguje mnohem lépe, než se předpokládalo.

Podle výsledků měření dokázala SolaRoad ve zmíněném úseku za prvních šest měsíců provozu vyrobit 3000 kWh elektřiny. To je jen pro představu takové množství, že by to pokrylo náklady průměrné české domácnosti na celý rok.

Nizozemci uvádějí, že kdyby postupem času převedli všech svých 144 tisíc kilometrů tras pro kola na solární cesty, nepotřebovali by už jiné elektrárny. A prakticky by využili již tak zastavěnou plochu. Kromě vysoké pořizovací ceny zůstává tak jediným otazníkem odolnost a trvanlivost povrchu solární cyklostezky. Po testovacím úseku projede denně zhruba 2500 cyklistů a závažnější poškození se zatím neobjevila. Jen ta způsobená výkyvy počasí a teplot.

Více o solární cyklostezce v našem článku Nizozemci uvedli do provozu první solární cyklostezku SolaRoad a nebo na www.solaroad.nl.

 

16.05.2016 - O čem se mluví - autor: Tomáš Gladiš - 8905x

Související články

  1. Příroda v obležení: Jak a kam hlásit turistický vandalismus
  2. Startuje 10. ročník výzvy Do práce na kole
  3. Kolo budoucnosti od Škodovky
  4. Jak se chovat na společné stezce pro chodce a cyklisty?
  5. Jednoduše a rychle k cíli s BeeLine
  6. Dooring – strašák pro městské cyklisty
  7. Novinka od GoPro už je v prodeji
  8. Pražské cyklozvonění proběhne v sobotu 22. září 2018
  9. Nejlepším městem pro cyklisty jsou letos Otrokovice
  10. Jak projet křižovatkou na kole správně a bezpečně?

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 sikus - vloženo: 15.09.2016 v 07:37:54

    Něco podobného se snaží rozjet v Americe http://www.solarroadways.com/Product/Videos#

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama