Články

Co lidi motivuje k dojíždění do práce na kole? A co naopak brání?

Co lidi motivuje k dojíždění do práce na kole? A co naopak brání?

Jedním z cílů projektu CHIPS Evropské cyklistické federace je umožnit lidem dojíždět do práce na kole. A pokud máte takové ambice, musíte nejdříve vědět, co cyklisty k takovému způsobu dopravy motivuje a co je naopak odrazuje. Jaké jsou výsledky průzkumu?

 

 

 

Projekt CHIPS (Cycle Highways Innovation for smarter People Transport and Spatial Planning) je počinem Evropské cyklistické federace ECF, jenž má díky efektivním opatřením odvést lidi z automobilů zpět do sedel jízdních kol při jejich každodenním pobytu do zaměstnání. V Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Německu se s podporou tamních partnerů projektu daří vytvářet standardy a dopravní řešení, která mají lidem tuto cestu usnadnit a vytvořit pro dojíždění na kole odpovídající podmínky (více o projektu zde).

V rámci projektu CHIPS proběhl průzkum zaměřený na motivaci lidí dojíždějících do práce na kole. A také na překážky, které lidem v takovém způsobu dopravy brání. Průzkum sice probíhal v Severním Irsku, Nizozemí, Brabanstku a německém Frankfurtu, ale jeho výsledky jsou podle autorů přenositelné i na jiné země Evropské unie. I když určité rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, především pokud jde o oblast překážek v cyklodopravě, tu samozřejmě jsou - zpravidla v závislosti na cyklistické infrastruktuře v dané zemi.

 

Hlavní motivací 57 % lidí dojíždějících do zaměstnání na kole je pozitivní vliv pohybu na jejich zdraví.

 

Otázky směřovaly především na cyklisty, kteří jsou v provozu relativně krátko nebo jezdí do práce na kole jen výjimečně. To byla hlavní cílová skupina výzkumníků.

Z výsledků vyplývá, že nejčastějšími příčinami, proč si cyklisté cestu na kole do práce rozmyslí, jsou ty spojené s provozem a s ostatními účastníky dopravního ruchu. Může vás překvapit, že třeba v Belfastu byly vlivy počasí (déšť, sníh, vítr) označeny respondenty za výrazně menší problém než chybějící přímé cyklostezky a hustota dopravního provozu. Totéž platilo o Frankfurtu a na chybějící cyklistickou infrastrukturu si postěžovali i obyvatelé Flander, jednoho ze tří regionů tvořících Belgické království.

Amsterdamized (flickr)

Amsterdamized (flickr)

Překvapivě vyzněla anketa v nizozemské provincii Geldry. Přestože známe Nizozemí jako zemi cyklistice zaslíbenou, kde jezdí na kole každý kdo může, na středovýchodě země její obyvatelé uváděli, že jezdit na kole do práce je příliš pomalé. Zkrátka ani Nizozemci nejsou v přístupu k cyklistice jednotní.

 

Největší překážky v dojíždění na kole:
1) Příliš mnoho automobilů na cestách
2) Nedostatečný pocit bezpečí v provozu
3) Nedostatek přímých cyklostezek
4) Řidiči jsou nevyzpytatelní a ohrožující

 

Když se ale na celou problematiku podíváme z pozitivní stránky, vychází jako největší motivace cyklistů k dojíždění na kole vliv pravidelné pohybové aktivity na jejich zdraví. Že mohou po cestě do práce udělat něco i pro sebe si cení 57 procent respondentů.

ECF s výsledky výzkumu bude dále pracovat, prvním přímým výstupem je 10 kampaní, které vznikly k podpoře dojíždění na kole u cílové skupiny respondentů aktuálního průzkumu CHIPS. Půjde o kampaně zaměřené na nejsilnější motivaci, tedy vliv na zdraví, až po kampaně podporující zaměstnance i zaměstnavatele k dojíždění na kole. Už teď chystá CHIPS další navazující průzkum, který proběhne za rok a půl. Ten má ověřit efekt zmíněných kampaní proběhlých do té doby a bude zaměřen na lidi, kteří se rozhodli pro změnu a začali jízdní kolo používat coby dopravní prostředek pravidelně.

 

 

22.06.2017 - O čem se mluví - autor: redakce - 7538x

Související články

  1. Startuje 10. ročník výzvy Do práce na kole
  2. Jak se chovat na společné stezce pro chodce a cyklisty?
  3. Dooring – strašák pro městské cyklisty
  4. Pražské cyklozvonění proběhne v sobotu 22. září 2018
  5. Nejlepším městem pro cyklisty jsou letos Otrokovice
  6. Jak projet křižovatkou na kole správně a bezpečně?
  7. Může jet cyklista po přechodu pro chodce?
  8. Cyklista na chodníku: jak to vlastně celé je?
  9. Praha chce zlepšit ohleduplnost cyklistů, motoristů a chodců
  10. Brňané už díky Velonetu zhubli 80 kilo tělesného tuku

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama